מגלן או דובדבן – איזו יחידה נחשבת מובחרת יותר?

מגל או דובדבן
(תמונה: khunaspix / 123RF Stock Photo)

אם גם אתם מעוניינים לשרת את המדינה באחת מהיחידות המובחרות של צה"ל ואם אתם מעוניינים לאתגר את עצמכם עד הקצה, קרוב לוודאי שהשאלה אותה אתם שואלים את עצמכם היא: האם כדאי לנו להשתייך למגלן או דובדבן. במאמר זה נסקור בעבורכם כל אחת מהיחידות הללו על מנת שתוכלו להגיע להחלטה באשר לגיבוש שהכי מתאים לכם.

מגלן ודובדבן – מה חשוב לקחת בחשבון?

ראשית כל חשוב להבין שלכל יחידה יש את המסלול שלה והאימונים הייחודיים לה. בנוסף, המטרה אשר לשמה הוקמה כל יחידה שונה מהאחרת. ההמלצה היא לקרוא אודות כל אחת מהיחידות, לכוון לסיירת כלשהי ולהבין שרבים וטובים מעוניינים בדיוק כמוכם להגיע אל אותה יחידה ורק אם אתם עוברים את הגיבוש וכל המיונים תשתייכו למגלן או דובדבן. נכון להיום, מגלן ודובדבן מוגדרות כיחידות עלית של צה"ל המרכיבות את חטיבת הקומנדו הצה"לית. יחידות שמחייבות כל אחד שמעוניין להשתייך אליהן להגיע אליהן מוכן, דהיינו ברמה הגבוהה ביותר של כושר פיזי ויכולות מנטאליות. מסיבה זו, רוב הצעירים שמעוניינים להגיע ליום סיירות או גיבוש של כל יחידה מובחרת אחרת בצה"ל, לא מהססים ופונים אל מאמני כושר ואנשי מקצוע שמכירים את מסלולי הגיבוש ויכולים לעזור להם לבנות את אותו כושר קרבי הנדרש בגיבוש.

קצת אודות דובדבן

יחידת דובדבן הוקמה לראשונה בשנת 1986 על ידי אהוד ברק וזאת במטרה להתמודד עם אירועים ביטחוניים ביהודה ושומרון, בעיקר בקרב אוכלוסייה אזרחית. יחידה זו אשר מוכרת כאחת מיחידות הקומנדו של צה"ל פועלת בגלוי ובאופן מסווה (מסתערבים) בקרב האוכלוסייה הערבית כאשר מטרתה היא למנוע פעילות חבלנית עוינת. ההכשרה לדובדבן אורכת 16 חודשים וכוללת הכשרת חי"ר 07, קורס צניחה, קורס לוט"ר ועוד.

בכדי להשתייך ליחידת דובדבן תצטרכו מינימום פרופיל 82 וקב"א 51. בנוסף, חשוב שלא יהיו לכם בעיות ראייה ותהיו בטוחים במאת האחוזים שאתם מעוניינים במסלול קרבי ויודעים למה אתם מעוניינים להשתייך לדובדבן. המיון ליחידה נעשה באמצעות מיון קדם צבאי. באם אתם מתאימים ליחידה, תוזמנו ליום סיירות בו תעברו סדרה של מבחנים באמצעותם תיבדק היכולת שלכם לתפקד במצבי לחץ, רמת הכושר שלכם וכן תעברו מבחנים סוציומטריים. אם תימצאו מתאימים תוזמנו להתגייס לדובדבן. 

יש דרכים נוספות להגיע לגיבוש דובדבן. אם התגייסתם לצנחנים כלוחמים, תוכלו להשתתף בגיבוש יח"טיות ואם תימצאו מתאימים תוזמנו לראיון אישי ושם יחליטו האם אתם מתאימים. דרך שלישית היא להתקבל למסלול יחידת עלית, כמו למשל סיירת מטכ"ל, שייטת 13, קורס טיס ועוד. אם נפסלתם במהלך המסלול תוכלו להגיע לראיון ולהתמיין ליחידת דובדבן.

קצת אודות מגלן

יחידת מגלן הוקמה באותה שנה בה הוקמה יחידת דובדבן והיא מוגדרת כאחת מיחידות העלית של צה"ל. יחידת קומנדו שמטרתה העיקרית היא פעילות בשטח אויב. יחידת מגלן אוספת מודיעין מדוייק באמצעים טכנולוגיים שונים ומשמידה מטרות איכות בעזרת אמצעי לחימה ייחודיים. ההכשרה למגלן אורכת 18 חודשים וכוללת טירונות בבא"ח צנחנים הכוללת צניחה. לאחר מכן תתחיל ההכשרה הייחודית של מגלן אשר תכלול אימוני הסוואה, ניווטים, תצפיות, קורס לוחמה זעירה ועוד.

תנאי הקבלה הבסיסיים למגלן הם כמו לדובדבן. גם כאן יש אפשרות להתקבל ליחידת מגלן באמצעות גיבוש יום סיירות, באמצעות התגייסות לצנחנים והשתתפות בגיבוש יח"טיות וראיון אישי או כתוצאה מנפילה מאחת מיחידות העלית וראיון אישי ב- 'שבוע הראיונות'. גיבוש מגלן, בדומה לגיבוש דובדבן, מחייב כושר גופני ברמה הגבוהה ביותר וכושר מנטלי ולכן חשוב להתכונן לכך מראש.

עדיין מעוניינים לדעת האם כדאי לכם להתגייס למגלן או דובדבן? התשובה היא שאין יחידה שנחשבת מובחרת יותר. שתי היחידות מובחרות ומהוות את חוד החנית של צה"ל. ההמלצה היא לקרוא אודות כל יחידה ובהתאם להחליט איזו מהן תתאים לכם מבחינת עניין ואופי. שיהיה בהצלחה!


עשוי לעניין אותך גם:

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים