כומתה משופצרת – המדריך המלא איך לסדר כומתה כמו פז"מניק!

כומתה משופצרת של חיל השריון

פז"מ הוא מרכיב משמעותי בדימוי העצמי של כמעט כל חייל. כולם יודעים שעוד לא נולד מי שיעצור את הזמן, אבל עד שמצטבר מספיק ותק כדי לקבל כבוד, כדאי לפחות להיראות פז"מניקים – ולכן הרבה מאוד חיילים בתחילת השירות שלהם רוצים לדעת איך לסדר כומתה כך שהיא תיראה כאילו הם כבר המון זמן בצבא.

עם המדריך שלנו ליצירת כומתה משופצרת זה די פשוט, וכך גם שיפצור סיכת כומתה. כל מה שאתם צריכים זה 2-3 אזיקונים, סכין יפנית, מצית טורבו, בקבוק וגם קצת סבלנות תעזור מאוד.

שלב ראשון – לחרוך את הסיבים

כומתות בצה"ל עשויות מצמר ויש גם כומתות מחומר סינתטי לטובת מי שלא משתמש במוצרים מבעלי חיים. בכל מקרה, השלב הראשון הוא חריכת הסיבים של הכומתה כדי שאפשר יהיה להסיר אותם בקלות.

החריכה מתבצעת בעזרת מצית טורבו. חשוב לעבור על כל שטח הפנים של הכומתה, גם מהצד החיצוני וגם מהצד הפנימי כדי שיתקבל מראה אחיד שמאפיין כומתות עם פז"מ. דגש חשוב נוסף הוא להיזהר מפני חורים ולכן אסור להתקרב יותר מדי עם המצית וגם לא למקד את האש זמן רב מדי באותה נקודה.

היעזרו במצית לכומתה משופצרת
(תמונה: arnut09job / 123RF Stock Photo)

באופן כללי, זהירות וסבלנות יעשו את העבודה בצורה הטובה ביותר, ועוד המלצה היא לבצע את השלב הזה במקום מאוורר בגלל הריח הלא נעים של צמר חרוך.

שלב שני – גילוח

אחרי שחרכנו את הסיבים, השלב הבא בדרך ליצירת כומתה משופצרת ומרשימה הוא לגלח את הסיבים המיותרים. כדי לעשות זאת ביעילות, כדאי להשתמש בסכין יפנית, אבל גם סכין גילוח ובעצם כל סכין, יסירו את הסיבים. בחלק החיצוני חשוב מאוד להקפיד על אחידות ועל מקסימום החלקה של הכומתה – עד שאפשר להבחין בתבנית של עיגולים.

בחלק הפנימי, שאותו לא רואים, עוברים בעיקר כדי שהכומתה תהיה נעימה ועל-מנת להיפטר מהשערות השרופות, ולכן אפשר להקדיש לו קצת פחות זמן ותשומת לב.

שלב שלישי – השריה ועיצוב הצורה

השלב הבא הוא השריית הכומתה במים חמים עם קצת אבקת כביסה, למשך 3-4 דקות, כשבזמן הזה מעסים את הכומתה כך שהמים והאבקה יגיעו לכל פינה. סיבה אחת היא כדי להיפטר סופית מהריח החרוך, ועוד סיבה היא בגלל שאחרי הריכוך קל יותר להעניק לכומתה את הצורה הרצויה.

איך לסדר כומתה בעזרת מים חמים
תמונה: lcc54613 / 123RF Stock Photo

לאחר מכן, מניחים את הכומתה הרטובה על מגבת. הצורה הנכונה חייבת להיות סימטרית, ולשם כך מניחים את שני החורים שבחלק האחורי בדיוק אחד על השני וקושרים אותם עם אזיקון. כמו כן, מוודאים שהפסים בחלק התחתון של הכומתה מונחים בדיוק זה על זה כשהכומתה מקופלת לצורה של מעין חצי פיתה. לאחר מכן, אפשר לסדר את הכומתה כך שהיא תקבל את הצורה שאנחנו רוצים. בשלב הזה, התשובה לשאלה איך לסדר כומתה כך שהיא תיראה כאילו היא בשימוש זמן רב היא "עם הרבה סבלנות". רק כשהצורה מושלמת סוגרים את המגבת על הכומתה, ומניחים מעליה משהו כבד (או שמניחים את המגבת ובתוכה הכומתה מתחת למזרן שישנים עליו).

השלב האחרון בדרך לכומתה משופצרת – לעגל אותה

כשהכומתה עדיין לחה, מוציאים אותה ואז מניחים על בקבוק בצורה מעוגלת, בדיוק כפי שאנחנו רוצים שהיא תיראה בכותפת. מחברים עם אזיקון אבל לא מהדקים חזק מדי כדי שלא ייווצר פס על הכומתה. אחרי שהיא מתייבשת הכומתה תהיה גם חלקה, גם עגולה, גם עם הצורה הנכונה וגם בגוון המתאים – בקיצור כומתה משופצרת.

כומתה משופצרת של חיל השריון
כומתה משופצרת של חיל השריון

שיפצור סיכת כומתה

לכל כומתה יש גם סיכה – חלק מהזיהוי של החייל, בדיוק כמו דרגות בצה"ל – וכדאי לשפצר גם אותה.

שיפצור סיכת כומתה כדי שתיראה משומשת אפשרי בשתי דרכים: הראשונה היא שפשוף על אספלט או בעזרת נייר זכוכית, והשנייה היא גילוף עם סכין בחלקים מסוימים שלה, בהתאם למראה הרצוי מבחינתכם.

פעולה נוספת במסגרת יצירת כומתה משופצרת לגמרי היא קיבוע הסיכה כך שהיא לא תזוז. לשם כך גוזרים כרטיס פלסטיק מיותר בצורת הסיכה, יוצרים בו שני חורים במקומות שבהם נמצאים השפיצים של הסיכה ומצמידים אותו לחלק הפנימי של הכומתה במקום המדויק שבו מיועדת להיות הסיכה. בדרך זו הכרטיס שומר על הסיכה עצמה צמודה לגמרי לכומתה.

מקווים שעזרנו ?

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים