כל מה שרציתם לדעת על עתודה צבאית

עתודה צבאית

לפי החוק גיוס חובה בישראל, בגיל 18 מתגייסים לצבא נערים ונערות אם סיום בית הספר. אבל יש כאלו שהמדים יחכו להם עוד כמה שנים: אלו הם העתודאים שבחרו לדחות את הגיוס לטובת לימודים אקדמיים. עם סיום הלימודים האקדמאים הם יתגייסו לצבא לשירות סדיר וקבע.
המשרת במסלול העתודה הצבאית קרוי "עתודאי". בשפה העברית, עתודה היא דבר הנשמר לשעת הצורך, שעת חירום. בעצם הצבא מחליט לוותר על שירות חייל ברגע זה ושומר אותו לשימוש בזמן מאוחר יותר, כאשר יסיים החייל את לימודיו.
לא כל אחד מתאים לעתודה צבאית. אנשים המתאימים למסלול עתודה, יודעים מה הם רוצים ללמוד. למסלול לימודים זה יש יתרונות וחסרונות, אך הוא מתאים למי שרוצה לשלב בין הצבא לקריירה שלהם. ניתן לשלב לימודי תואר ראשון בניהול בתפקיד ניהולי בכיר בצבא. תואר ראשון מקנה כרטיס לתפקידים בכירים הן באזרחות והן בצבא.


עתודה צבאית מה זה?

עתודה צבאית היא דחיית השירות הצבאי מטעם צה"ל לתקופה של בין שנתיים לשלושה לצורך השכלה מקצועית או אקדמאית. במסלול זה הצבא יממן חלק נכבד משכר הלימוד לתואר הראשון, ולאחר מכן ישבץ אתכם בתפקיד משמעותי בהתאם למקצוע שלמדתם. דחיית השירות הצבאי לטובת לימודים מעריכה את השירות הצבאי לתקופה של בין חמש לשש שנים (שביניהן יש שירות קבע עליו הם חותמים בתחילת התהליך).
קצונה צבאית, שמה השני של עתודה צבאית, מבטיחה שירות בתפקידי קצונה, וכן בהזדמנות לצבירת ניסיון פיקודי וניהולי שיסייע לכם בקריירה הצבאית ויעניק לכם ניסיון לאזרחות. לכן לימודים לתואר ראשון בניהול יהיה מאוד שימושי בהרבה תפקידים אליהם תוכלו להיכנס.
אתם יכולים לבחור מקצוע אחר בשביל להתקבל ליחידות מובחרות כמו -8200.


למה כדי לבחור בתואר ראשון בניהול ולא באחרים?


תואר ראשון בניהול הוא תואר אקדמאי, יישומי ומבוקש, המשלב ידע אקדמאי רחב וכלים יישומים בניהול ובכלכלה. תוכנית הלימודים מציעה לימוד ניהול וכלכלה במסלולים ייחודים שיעזרו לכם להשתלב בשדרות הניהול במגוון תחומים – כפסים, שיווק, משאבי אנוש והדרכה, איכות ובקרה, תפעול ועוד. התארים יפתחו בפינכם שער לקריירה מרתקת ומאתגרת ולקידום מקצועי בעולם הניהול והכלכלה של המחר.

עתודה צבאית יתרונות VS חסרונות


העתודה מבטיחה רכישת מקצוע וניסיון במהלך השירות, ולכן זהו יתרון מאוד משמעותי. ישנם לא מעט מענקים שהחיילים מקבלים במהלך הלימודים ובשנות הקבע. בחברות אזרחיות לא ניתן לעבור בין תפקידים בכירים לעומת הצבא, זה יתרון נוסף של העתודה הצבאית.
החיסרון העיקרי הוא השכר הנמוך, יחסית לשוק האזרחי, הניתן למשרתי הקבע בעלי השכלה אקדמאית. אין להם תגמולים על שעות נוספות. יש חיילים שנאלצים לעבוד שעות נוספות על חשבון הזמן עם המשפחה. למרות השכר הנמוך הם זוכים לתנאים סוציאליים משופרים, ומקבלים תוספות למשכורת לפי ותק ורמה מקצועית המגדילות את המשכורת שלהם.


דרישות לקבלה לעתודה צבאית


על מנת להתקבל לעתודה צבאית יש לעבור מספר דרישות סף שנבדקות ע"י ועדת הקבלה.
ועדה זו היא בודקת את התאמתם של המועמדים לקריטריונים צבאיים ואקדמיים לפי הדרישה של צה"ל. בהתאם לכך, יתקבלו רק תלמידים העומדים בדרישות.
להלן דרישות צה"ל:
מעבר בחינה פסיכומטרית בציון של 590 ומעלה
תעודת בגרות מלאה בהתאם לצורכי המקצוע הנבחר.
קבלה למוסד אקדמאי בכפוף לתנאי הסף שלו.
לאחר הגשת הבקשה, הועדה תבדוק את נתוני המועמדים בשלב ההרשמה. אם ישנה התאמה בתנאי הקבלה (כולל קב"א, דפ"ר וציון פסיכומטרי) עומדים בתנאי הקבלה, תמשיך הוועדה לשלב הבא. במידה ולא תהיה התאמה, ישנה אפשרות להגיש ערעור דרך יחידת מיטב.


תנאי השירות במסלול עתודאים


את הטירונות העתודאים עושים במהלך חופשת הקיץ הראשונה שלהם. עם סיום הלימודים משבצים אותם בהתאם להשכלתם וכישוריהם. שירותם כקצינים בצה"ל מתחיל כבר משנות החובה. יציאה לקורס הקצינים תחל מהשנה הראשונה לשירות הצבאי.
הוא ייהנה ממשכורת מוגדלת במהלך שירות החובה. מהכיוון האקדמאי ישנה אופציה ללמוד לתואר שני במהלך השירות. היציאה ללימודי תואר שני ניתנת החל משנת השירות השניה בשירות החובה ומותנת במעבר מוצלח של קורס הקצינים.


לסיכום, עתודה צבאית הינה דחיית שירות לטובת רכישת מקצוע. עם סיום הלימודים העתודאים מתגייסים לפרק זמן של חמש או שש שנים – שכולל שירות חובה וקבע. למסלול של עתודה צבאית יש לו חסרונות ויתרונות כמו לשאר מסלולי לימודים שניתן לבחור.
תואר ראשון בניהול יכול לפתוח לכם תפקידים רבים לאחר סיום קורס הקצינים בהצלחה. תוכלו לעבור בין תפקידים בכירים במהלך השירות או לצאת ללימודי תואר שני בתחום בחרתם.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים