יחידה 8200 של חיל המודיעין – תנאי קבלה, מסלולים ותפקידים

יחידת 8200

√ הכנה מושלמת לכל גיבוש בצה"ל
מחירים משתלמים לקורסי הכנה מקיפים לצה"ל
√ צוות מאמנים ותיק, יוצא יחידות מובחרות בצה"ל
√ יחס אישי וליווי צמוד לכל מתאמן
√ תכנית תזונתית לכל מתאמן

√ לייעוץ חינם וקבלת הצעת מחיר חייגו:
052-726-0157

או השאירו פרטים בטופס:

(תמונה: sdecoret / 123RF Stock Photo)

למרות שרוב פעולותיה חשאיות במיוחד, יחידת 8200 היא אחת המוכרות ביותר בצה"ל. למעשה, 8200 הוא כבר מושג בפני עצמו וגם אחד המקומות הנחשקים לשירות צבאי – גם בגלל השירות המרתק לכשעצמו וגם בזכות הסיכוי הגבוה במיוחד לקריירה מתגמלת מאוד לאחר השחרור. באופן טבעי, תנאי הקבלה ליחידת 8200 מציבים רף לא פשוט, ונדרש מאמץ של ממש כדי להצליח להתקבל ליחידה.

מה עושים ב-8200?

יחידה 8200 אחראית על פיתוח אמצעי איסוף מידע מתקדמים, על איסוף המידע שמהווה בסיס למודיעין יקר ערך ועל ניתוחו והפצתו. על-מנת לפתח פתרונות איסוף שנשענים על טכנולוגיות חדשניות, מציעה יחידת 8200 תפקידים מגוונים בתחום הסייבר והמחשוב: מפתחי תוכנה, מדעני דאטה, מומחי סייבר, אנליסטים, בודקי תוכנה, חוקרי אבטחת מידע ועוד. חלק גדול מהחיילים והחיילות שמילאו תפקידים אלה מהווה את עמוד השדרה של עולם ההיי-טק הישראלי לאחר שחרורם מהצבא.

קטגוריה אחרת של תפקידים ביחידת 8200 היא האזנה ותרגום. מסלול זה נקרא "אופק", והמשרתים בו עוברים הכשרה מקיפה שכוללת לימוד ערבית ו/או פרסית ברמה גבוהה במיוחד – כך שיוכלו לנטר מידע רלוונטי בשפות אלה ולתרגמו במדויק ובמהירות.

כמו כן, יש ב-8200 מסלולים שנקראים "חצב" ו-"גדס"מ": יחידת חצב אמונה על איסוף המודיעין מהמקורות הגלויים – אינטרנט, עיתונות מודפסת, טלוויזיה וכו', ואילו הגדס"מ היא יחידה מבצעית שמורכבת מלוחמים שעוברים הכשרה של רובאי 07 והפעילות שלהם מתבצעת בשטח, כולל פעולות מיוחדות בגזרות חמות.

תנאי קבלה ליחידת 8200

על-מנת שכל הפעילויות הנ"ל יתבצעו ברמה הגבוהה ביותר האפשרית מציבה יחידת 8200 דרישות בלתי מתפשרות.

בשלב הראשון מציגה יחידת 8200 תנאי קבלה לגבי הדפ"ר והקב"א שנקבעים לאחר הצו הראשון: הדפ"ר חייב להיות לפחות 70 והקב"א – 54 ומעלה. באופן עקרוני מאתרת היחידה תלמידים במסלולי מצוינות, ובפרט אלה הטכנולוגיים או בתחומי המתמטיקה והפיזיקה. גם לימוד שפות, ובפרט ערבית, עשוי להוות נקודת פתיחה טובה.

בכל מקרה זוהי רק ההתחלה, ובהמשך צפוי למועמדים תהליך מיון ארוך, מתיש ומאתגר במיוחד.

איך להתקבל ל-8200?

השאלה המדויקת היא כמובן לא איך להתקבל ל-8200, שכן תהליך המיון עטוף גם הוא בסודיות ומן הסתם אין נוסחת קסם, אלא איך למקסם את הסיכוי להתקבל ליחידה.

מעבר להמלצה הנ"ל, על לימודים במסלולים עתירי טכנולוגיה, מתמטיקה ו/או פיזיקה, או לחילופין ערבית, הדגש העיקרי הוא אישיות. מה שהופך את 8200 ליחידה מוערכת הוא ההון האנושי, ומבחינה זו התכונות המבוקשות הן יכולת חשיבה מקורית, דעתנות, התמודדות טובה עם אי ודאות, יכולת לשכנע, מעורבות בקהילה עשויה אף היא לסייע ועוד.

עוד כדאי לדעת שבבתי ספר שונים בארץ מפעילה יחידה 8200 תוכניות ייעודיות, ומי שלוקח בהן חלק זוכה במרבית המקרים להגיע לתהליך המיון. בין התוכניות – שגם כדי להתקבל אליהן מציגה 8200 דרישות לא פשוטות מהתלמידים – ניתן לציין את "גבהים", "עתיד" ו"מגשימים".

איפה מוצבים חיילי יחידה 8200?

יחידת 8200 פרוסה במספר בסיסים ברחבי הארץ: הבסיס המרכזי הוא בגלילות. בנוסף, ישנו בסיס איסוף באזור החרמון וכן בסיס האזנה גדול בנגב, סמוך לקיבוץ אורים.

במהלך השירות ביחידה 8200 ניתן לצאת לקורס קצינים ולהגיע לתפקידים בכירים באגף המודיעין. מפקד 8200 הוא בדרגת תת אלוף ובזמן אמת שמו חסוי. בין מפקדי היחידה הקודמים: תא"ל נדב צפריר, תא"ל דני הררי, תא"ל דני בוכריס ותא"ל אהרון זאבי פרקש שבהמשך מילא גם את תפקיד ראש אמ"ן. מפקד 8200 הראשון היה מרדכי אלמוג שהוא גם זה שהקים את היחידה על בסיס שירות המודיעין של "ההגנה".

עוד כדאי לדעת שלבוגרי 8200 ישנה עמותה. העמותה מעניקה מלגות לצורך לימודים לחיילים המצטיינים, מחלקת מתנות לחיילים בודדים בחגים וגם מבצעת פעולות נטוורקינג רבות כדי לעזור לבוגרים הטריים למצות את יכולותיהם בשוק האזרחי – עוד סיבה טובה להתאמץ כדי להתקבל ליחידה 8200.


יכול לעניין אותך גם:

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים