רובאי הוא המונח המציין את רמת ההכשרה של החיילים בכל הנוגע ליכולות הלחימה הבסיסיות. לוחמי יחידות החי"ר, הסיירות וההנדסה הקרבית מגיעים לרמת רובאי 07 שהיא הרמה הגבוהה ביותר לחיילים שאינם מפקדים (קורסי מ"כים וקורסי קצינים עשויים להעלות את רמת הרובאי גם ליותר מ-07). בגלל רמת הרובאי, תהליך ההכשרה של הלוחמים נקרא לעיתים טירונות 07, אם כי בפועל מדובר בשילוב של טירונות 05 ולאחריה אימון מתקדם. בעמוד זה תמצאו מידע מפורט על תהליך ההכשרה המקיף והמאתגר של טירונות 07, כך שאם אתם שואפים לשירות משמעותי ביחידות הרלוונטיות תדעו מה מצפה לכם בחודשים הראשונים בצבא.

איפה מתבצעת טירונות 07?

הבסיסים שבהם עוברים טירונות 07, או ליתר דיוק טירונות 05 ולאחריה האימון המתקדם, הם בסיסי האימון החטיבתיים (בא"ח). חלק לא מבוטל מהטירונות ומהאימון המתקדם מתבצעים בשטח, אבל גם כך הבא"ח הוא מקום שבו הטירונים נמצאים זמן רב.

  • גולני – בא"ח גולני שוכן ליד קיבוץ רגבים באזור ועדי ערה. ההגעה אליו היא מתחנת הרכבת בנימינה.
  • צנחנים – בא"ח צנחנים שוכן במחנה איתן, ליד קיבוץ שומריה שבחבל לכיש. ההגעה לבסיס היא דרך תחנת הרכבת להבים.
  • גבעתי – בסיס האימונים של חטיבת גבעתי נמצא בקציעות, סמוך לגבול עם מצרים. בשנת 2020 עבר הבסיס מתיחת פנים משמעותית מאוד ששדרגה את החדרים ושאר המתקנים. ההגעה לבא"ח גבעתי היא מהתחנה המרכזית בבאר שבע.
  • נח"ל – בא"ח נח"ל ממוקם ליד צומת תל ערד. בימי ראשון ההסעות אליו הן מתחנת הרכבת להבים, ובשאר ימות השבוע מערד. בבסיס זה מתאמנים גם טירוני שלדג, שייטת 13 ויחידה 669.
  • הנדסה קרבית – בית הספר להנדסה צבאית (בהל"צ) ממוקם מצפון לאילת, בצוקי עובדה. ההגעה אליו היא מהתחנה המרכזית בבאר שבע ובימי ראשון גם מעיר הבה"דים.

כמה זמן אורכת ההכשרה עד לדרגת רובאי 07?

הטירונות שעוברים לוחמי החי"ר נמשכת כ-4 חודשים, ובסיומה הם מגיעים לרמת רובאי 05. האימון המתקדם, שהופך אותם לרובאי 07, נמשך כ-3-4 חודשים. רגע השיא של האימון המתקדם הוא מסע הכומתה, שמתקיים בסופו, ולאחריו מקבלים הלוחמים את הכומתה החומה, האדומה, הסגולה, הירוקה בהירה או האפורה בהירה – והופכים באופן רשמי לחלק מהיחידה אליה התגייסו.

אגב, לוחמי החי"ר של מערך הגנת הגבולות והלוחמים של חטיבת החילוץ בפיקוד העורף עוברים טירונות 06, וליתר דיוק טירונות ואימון מתקדם שבסיומם הם מוגדרים כרובאי 06.

מה כוללת טירונות 07?

המרכיבים העיקריים של טירונות 07 הם קליעה, שדאות וכושר גופני. אימוני הקליעה כוללים מטווחים רבים ובחלק מהמקרים גם שימוש בסימולטורים מתקדמים. יש טירונים שמתאמנים גם עם כדורי צבע ייעודיים כדי לקבל אינדיקציה מדויקת יותר לרמת הדיוק שלהם בהיתקלויות מטווח קצר. גם באימוני הכושר מושקעת מחשבה רבה, ובחלק מהבא"חים תמצאו חדרי כושר מצוידים היטב.

השדאות, שמהווה חלק גם מהכשרות בסיסיות יותר כמו למשל טירונות 03, נועדה להכין את הלוחמים לפעילות בתנאי שטח מגוונים. עוד נדבך מרכזי בכל טירונות הוא הקניית ערכים בהתאם לרוח צה"ל, וזאת על-מנת שכל לוחם לעתיד יבין איך מצופה ממנו להתנהג במצבים שונים, ועוד לפני כן, מדוע נדרש עליו להשקיע מאמצים רבים וגם לסכן את חייו. הטירונות של רובאי 07 כוללת גם מסדרים רבים וכמובן את הסוויץ' ההכרחי מאזרח חופשי לחייל שכפוף להיררכיה ברורה וחוקים נוקשים.

טירונות רובאי 07

מה כולל האימון המתקדם – החלק השני של רובאי 07?

במהלך האימון המתקדם של לוחמי החי"ר וההנדסה הקרבית, שכאמור בסיומו מוגדר החייל רובאי 07, ממשיכים להתאמן על קליעה ולרכוש מיומנויות מתקדמות עוד יותר בשימוש בנשק. שתי הצלעות האחרות של המשולש היסודי בהכשרת לוחמים, שדאות וכושר גופני, זוכות אף הן לתשומת לב רבה, והמסעות הולכים והופכים לארוכים יותר ויותר.

מבחינת כישורי הלוחמה, ישנה עליית מדרגה של ממש: אם בטירונות מתבצעים תרגילי פרט וחוליה, באימון המתקדם כבר ישנם תרגילים במסגרות גדולות יותר של מחלקות ופלוגות. כמו כןף מתאמנים הלוחמים, שכבר אינם טירונים, בלוחמה בשטח בנוי ובכיבוש יעדים מבוצרים. החיילים מתרגלים שימוש בנגמ"שים ואכזריות, ועוד מרכיב חשוב הוא שיתופי פעולה עם מסוקים וטנקים, כפי שיתבצע אם וכאשר תפרוץ מלחמה והלוחמים יידרשו למלא משימות שונות.

הכשרות ייעודיות

רובאי 07 עוברים גם הכשרות ספציפיות בהתאם ליחידה שבה הם משרתים. הדוגמה הטובה ביותר היא בחטיבת הצנחנים, שם בסוף הטירונות או בתחילת האימון המתקדם מוקדשים שבועיים לצניחה. בחיל ההנדסה הלוחמה בשטח בנוי מוחלפת בלחימה בתעלות נגד טנקים, כפי שמתבקש מאופי החיל.

האתגר המשמעותי ביותר בתהליך ההכשרה של רובאי 07

במהלך טירונות 07, או ליתר דיוק בטירונות ובאימון המתקדם שמכשירים את החיילים החדשים לרמת רובאי 07, ישנם רגעים רבים של מאמץ פיזי עילאי. בהתאם, מומלץ לבנות כושר קרבי עוד לפני הגיוס, כדי שנקודת המוצא תהיה טובה ככל האפשר. יחד עם זאת, האתגר המשמעותי ביותר הוא המנטלי. למעשה כל טירונות, כולל טירונות 02 שהיא הבסיסית והקצרה ביותר, מייצרת קושי נפשי מסוים בגלל המעבר החד מהאזרחות לצבא. לאורך ההכשרה בת 7-8 החודשים ייתכנו רגעי משבר, והדרך הטובה ביותר לעבור אותם היא לזכור את הסיבה שלשמה התגייסתם – וגם להיעזר בחברים החדשים שאתם רוכשים (ושילוו אתכם גם בהמשך השירות, ולמעשה גם אחרי השחרור).

תשובות לשאלות בנושא טירונות 07:

היכנסו לכושר קרבי (רצוי בעזרת הכנה מקצועית לפני הגיוס) והכינו את עצמכם מנטלית להתמודדות עם קשיים ועם סביבה לא מוכרת. לא פחות חשוב – השתדלו להכיר ככל הניתן מושגים צבאיים שבהם כולם יעשו איתכם שימוש במהלך השירות בצה"ל. זה יסייע לכם בתהליך הקליטה.

טירונות של גולני מתקיימת בקיבוץ רגבים ליד ואדי ערה שבצפון, גבעתי בקציעות, נח"ל ליד צומת תל ערד שבדרום והנדסה קרבית בבהל"צ שמצפון לאילת.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לטירונות בהיבט הכושר:

לא תשתף אח?
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter