טירונות 06 היא הכשרה ייעודית שאותה עוברים החיילים המתגייסים לשתי יחידות: חטיבת החילוץ וחי"ר גבולות. באופן טבעי, ההכשרה לרמת רובאי 06 מציבה בפני הטירונים שלל אתגרים, גם פיזיים וגם מנטליים. המפתח העיקרי להצלחה בטירונות – כלומר השלמת ההכשרה עם מינימום רגעי קושי ומשבר – הוא היערכות מתאימה. בעמוד זה תמצאו מידע מקיף אודות טירונות 06, כך שתוכלו לדעת מה מצפה לכם, ולהגיע מוכנים.

טירונות רובאי 06 חי"ר גבולות - מידע מקיף

מערך הגנת הגבולות הוא אחד החילות הכפופים לזרוע היבשה. תפקידי חיל זה הם לאסוף מודיעין קרבי, פעילויות ביטחון שוטף וכמובן הגנה על גבולות המדינה במזרח, בצפון ובדרום. החיל מורכב מ-4 גדודים הנקראים לביאי הבקעה, קרקל, ברדלס ואריות הירדן, ומחמישה גדודי איסוף קרבי. גם הגששים משתייכים לחיל הגנת הגבולות.

מי שעוברים טירונות 06 הם הלוחמים בגדודי החי"ר, אשר ממלאים בהמשך משימות שונות לאורך הגבול עם מצרים והגבול עם ירדן.

כמה זמן נמשכת טירונות 06 בחיל הגנת הגבולות ואיפה היא מתקיימת?

טירונות רובאי 06 של חיל הגנת הגבולות אורכת בין 16 ל-18 שבועות. הטירונים מגיעים לבית הספר להגנת הגבולות שהוא חלק ממחנה סיירים. בסיס זה שוכן בקרבת הגבול עם מצרים, צפונית לאילת. ההגעה אליו היא באמצעות אוטובוסים מעיר הבה"דים בימי ראשון ומהתחנה המרכזית בב"ש בשאר ימות השבוע. לאחר סיום הטירונות, עוברים הלוחמים אימון מתקדם שמתקיים בגזרות המבצעיות עצמן.

מה כוללת ההכשרה במסגרת רובאי 06?

בא"ח הגנת הגבולות מותאם למשימות שאיתן מתמודדים הגדודים המבצעיים. חשוב לציין כי ההכשרה הינה מגדרית – כל מחלקה כוללת כיתה אחת של בנים ושתי כיתות של בנות, וזאת על-מנת להבטיח מקסימום יעילות והקניית כל היכולות הנחוצות גם לטירונים וגם לטירוניות.

בין השאר כוללת טירונות 06 של חיל הגנת הגבולות אימונים גופניים בהתאם לסרגל מאמצים, אימוני ירי רבים, שדאות, תרגול תנועה מבצעית, תרגול בט"ש, תרגול מארבים, בימוי אויב כפי שהוא בא לידי ביטוי בגבולות עליהם מגינים לוחמי החיל ועוד.

טירונות 06 בצהל

טירונות 06 של לוחמי החילוץ וההצלה - כל מה שחשוב לדעת

רמת רובאי 06 נדרשת כאמור גם מהלוחמים בחטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף. חטיבה זו הינה חטיבה מעורבת אשר נוסדה בשנת 2013, לאחר שקודם לכן גדודי החילוץ היו פזורים תחת פיקודים שונים. כיום כוללת החטיבה 4 גדודים הנקראים שחר, תבור, רם וקדם. המשימות של החטיבה בשגרה כוללות סיורים, מארבים ומעצרים בגזרות השונות עליהן מופקדים הגדודים – בבקעת הירדן, לאורך הגבול עם מצרים ובאיו"ש. כשמתרחש אירוע חירום כמו קריסת מבנה, לכודים תחת הרס או מקרה אב"כ, הלוחמים מוקפצים ולוקחים חלק מרכזי בחילוץ ובהצלה.

כמה זמן נמשכת טירונות הלוחמים בחטיבת החילוץ ואיפה היא מתקיימת?

הטירונות עצמה אורכת 10 שבועות (כמו טירונות רובאי 03 שמהווה את ההכשרה הבסיסית של הלוחמים בצה"ל). מיד לאחר מכן, עוברים הלוחמים והלוחמות אימון מתקדם שנמשך כ-14 שבועות. ההסמכה היא גם לרמת רובאי 06 וגם לרמת מחלץ 07. שני חלקי ההכשרה מתקיימים בבא"ח העורף השוכן ליד קיבוץ זיקים, בין אשקלון לבין רצועת עזה. זהו בסיס חדש יחסית והתנאים בו נחשבים לטובים מאוד. ההגעה אליו היא באמצעות אוטובוס מתחנת הרכבת באשקלון וכמו כן ישנן הסעות מנקודות שונות באזור.

הכושר הגופני הדרוש להגעה לרמת רובאי 06

טירונות 06 – גם זו של חטיבת החילוץ וההדרכה וגם זו של מערך הגנת הגבולות – כוללת פעילויות רבות שמחייבות כושר גופני גבוה. אמנם רמת המאמץ עולה באופן הדרגתי, בהתאם לסרגל מאמצים מסודר, אבל כמו במקרה של טירונות חי"ר (טירונות 05), ההמלצה היא להתחיל בבניית כושר קרבי ברמה הנדרשת עוד לפני הגיוס לצה"ל. הדרך האפקטיבית ביותר היא להצטרף לקורס הכנה לטירונות, ובכל מקרה כדאי לעבוד על היכולות האירוביות והאנאירוביות במשך 4-5 חודשים לפחות. שגרת האימונים וההתמדה באות לידי ביטוי גם בפן המנטלי – שגם לו יש חלק נכבד ביכולת לתפקד היטב בטירונות.

המעבר הדרמטי - מאזרח לחייל

מרכיב משמעותי נוסף בדרך לרמת רובאי 06, ולמעשה גם לרמת רובאי 03 או רובאי 02, הוא השינוי הדרמטי בשגרת היום. המעבר מאזרח לחייל עלול להיות לא פשוט עבור רבים ורבות, אפילו ברמה של השפה עצמה – בצבא משתמשים בסלנג צהלי מיוחד ולכל דבר יש קיצור צבאי. המשימות המורכבות שממלאים הלוחמים בגדודי החי"ר של חיל הגנת הגבולות וגם אלה של חטיבת החילוץ מחייבות משמעת גבוהה – גם משמעת עצמית וגם ציות מלא להיררכיית הפיקוד. בהתאם, הטירונות מוקדשת גם לשינוי תודעתי הכרחי שמטבעו מייצר אתגרים. ההמלצה החשובה ביותר בהקשר זה היא לזכור את המטרות החשובות שעבורן מתבצע השינוי, ולהיעזר בחברים – במהלך הטירונות תכירו לעומק אנשים חדשים, וחלקם עשויים להפוך לדמויות משמעותיות בחיים שלכם, כולל אחרי השחרור מהצבא.

תשובות לשאלות בנושא טירונות 06:

הכי חשוב להביא איתכם חוש הומור כדי להתמודד עם סיטואציות קשות, כושר גופני ברמה מסוימת וחוסן נפשי. מעבר לכך, כדאי להביא ביגוד חם, תחתונים איכותיים מהבית, משחה נגד שפשפת וכסף לשק"ם.

הטירונות מתקיימת במחנה סיירים, ליד הגבול עם מצרים.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לטירונות בהיבט הכושר:

לא תשתף אח?
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter