טירונות 05 היא הטירונות שמכשירה את לוחמי חיל הרגלים ביחידות השונות. זוהי למעשה הטירונות הארוכה ביותר, המאתגרת ביותר וגם המקצועית ביותר – ובסיומה הטירונים הם חיילים מיומנים שיכולים לבצע כל משימה. על-מנת לצלוח את ההכשרה בדרך הטובה ביותר האפשרית, מומלץ להגיע אליה מוכנים. הכנה נכונה מורכבת גם מבניית כושר קרבי, גם מיצירת חוסן נפשי וגם מאיסוף כל המידע הרלוונטי לפני תחילת הטירונות, וכאן בעמוד תמצאו אינפורמציה מקיפה לגבי טירונות רובאי 05.

מי עובר טירונות 05?

טירונות 05 היא כאמור טירונות חיר (חיל רגלים). בהתאם, עוברים את הטירונות הזו המתגייסים לכל יחידות חיל זה, פרט למי שמשובץ במערך הגנת הגבולות: צנחנים, גבעתי, גולני, נח"ל, סיירות ויחידות מיוחדות. בנוסף עוברים את ההכשרה המקיפה לוחמי משמר הגבול, חיילי ההנדסה הקרבית, לוחמי חיל האיסוף ולוחמי יחידת רוכב שמיים השייכת לחיל התותחנים.

חשוב להדגיש כי חלק מהחיילים שעוברים את הטירונות הזו לא נשארים רובאי 05, אלא עוברים בהמשך אימון מתקדם שמכשיר אותם כרובאי 07, אולם הטירונות עצמה מוגדרת כ-05.

כמה זמן נמשכת טירונות 05?

המסלול שעוברים הטירונים עד להפיכתם לרובאי 05 אורך כ-4-5 חודשים. במהלך הטירונות עוברים הטירונים אימוני כושר גופני, אימונים צבאיים והכשרות רבות נוספות (פירוט בהמשך העמוד), ובאופן כללי מתמודדים עם לא מעט קשיים ואתגרים, מכל הבחינות.

איפה מתבצעת טירונות חיר?

טירונות 05 מתבצעת בבסיסי ההכשרה של החילות הרלוונטיים. טירוני גבעתי ימצאו את עצמם בבא"ח גבעתי ששוכן בסמוך לגבול מצרים, בקציעות. בסיס הטירונים של גולני ממוקם ליד קיבוץ רגבים, בוואדי ערה, וההגעה אליו היא מתחנת הרכבת בנימינה. טירוני הצנחנים יעברו את ההכשרה הבסיסית בבסיס "שפיפון" שבאזור קרית גת (ההסעות אליו וממנו הן דרך תחנת הרכבת להבים). טירונות נח"ל מתקיימת באזור ערד, ולבסיס זה מגיעים גם הטירונים של שלדג, של 669 ושל שייטת 13.

הטירונים של משמר הגבול יעברו את החודשים הראשונים בצבא במכמש שמצפון מזרח לירושלים (ההסעות הן מאיצטדיון טדי בבירה או מתחנת הרכבת במודיעין). הטירונות של חיל ההנדסה הקרבית מתקיימת בבהל"צ – בית הספר להנדסה צבאית השוכן בצוקי עובדה (כ-40 ק"מ מצפון לאילת).

טירונות 05 בצהל

מה כוללת ההכשרה של רובאי 05?

טירונות 05 היא כאמור הכשרה מקיפה במיוחד שמקנה ללוחמים את כל הכלים הנחוצים להם למלא את המשימות המורכבות העומדות בפניהם בהמשך השירות.

בהתאם לכך, כוללת טירונות חיר גם שיעורי כושר גופני רבים, גם שבוע שלם של מטווחים, גם תכנים מתקדמים בתחום האב"כ (לוחמה אטומית, ביולוגית וכימית), וגם תרגילי פרט וחוליה שבהם מסתערים על מטרות לבד ועם צוות.

בנוסף, מתמקצעים הטירונים בניווטים, מתנסים בלש"ב (לוחמה בשטח בנוי), עוברים אימוני ירי מורכבים שמבטיחים שליטה מוחלטת בנשק, ושוהים פרקי זמן ממושכים בשטח לטובת הסתגלות לתנאים לא פשוטים. מרכיב מהותי נוסף ברובאי 05 הוא מסעות שהופכים לארוכים יותר ויותר ככל שהטירונות מתקדמת.

כמו כן, מוקדשת במסגרת טירונות 05 תשומת לב להטמעת ערכים רלוונטיים וללימוד ערכי צה"ל, מורשות קרב (לרוב כאלה הקשורות ליחידות הספציפיות), ועוד. כך לדוגמה, טירוני גולני מבקרים באתרים בעלי זיקה היסטורית ליחידה, ובבסיס ישנו חדר שבו ניתן למצוא מידע נרחב על ההיסטוריה של החטיבה שהוקמה עוד לפני קום המדינה.

מה ההבדל בין טירונות 05 ל-03?

גם טירונות 03 מוגדרת כטירונות המיועדת ללוחמים. מעבר להבדל מבחינת פרק הזמן (טירונות 05 כפולה באורכה בהשוואה לטירונות שמכשירה לרמת רובאי 03), ישנם תכנים שאותם עוברים רק רובאי 05 – למשל ניווטים, לש"ב ועוד. כמו כן, רמת הקושי הפיזי גבוהה בהרבה בטירונות 05, אם כי הטירונים עובדים לפי סרגל מאמצים, כך שניתן להתמודד גם עם משימות הדורשות מאמץ רב.

לא פחות חשוב: לכידות חברתית

אחת המטרות של טירונות חיר היא הגיבוש החברתי הקריטי כל כך לתפקוד של יחידות לוחמות. החברויות העמוקות נוצרות באופן טבעי בזכות השהות המשותפת באותו בסיס, ובשטח, במשך 4-5 חודשים. כמובן שגם החוויות האינטנסיביות מקרבות מאוד את הלוחמים זה לזה, מה גם שאין כמעט טירון שלא חווה רגעי קושי – שבהם הוא מקבל חיזוקים מחבריו החדשים.

לאחר סיום הכשרת רובאי 05, חלק מהחיילים ממשיכים לקורסי פיקוד, אבל רוב הטירונים ממשיכים יחד אל הגדודים הקרביים והיחידות האחרות. בהתאם, החברויות שנוצרו בטירונות ממשיכות להתחזק, ולא מפתיע לגלות שגם שנים רבות אחרי השחרור מהצבא, ואפילו אחרי השחרור ממילואים, עדיין נשמרים הקשרים עם החברים לטירונות.

מה חשוב לקחת בחשבון לקראת הטירונות?

באופן עקרוני, טירונות – כל טירונות, כולל טירונות 02 – היא חוויה עוצמתית. טירונות חיר מתאפיינת בעוצמות גבוהות במיוחד, ולכן חובה להגיע אליה מוכנים מכל הבחינות, כולל הכרת קיצורים צבאיים בשפה טרם הגיוס. מבחינת רכיב הכושר הגופני, ההמלצה היא להתחיל להתאמן לפחות 4-6 חודשים לפני תחילת הטירונות, רצוי בעזרת מומחים בתחום ובפרט מי שכבר סייעו למלשב"ים להגיע ליום הגיוס עם הכושר הדרוש. קורס הכנה לצה"ל משפר מאוד גם את החוסן הנפשי, ועוד עצה חשובה לטירונים שמתגייסים ליחידות הקרביות היא לזכור את המטרה – וגם עד כמה כדאי להתאמץ עבורה.

תשובות לשאלות בנושא טירונות 05:

קודם כל, חוסן נפשי, כושר גופני והרבה סבלנות ויכולת הכלה. מבחינת ציוד, כדאי להביא איתכם אולר מקצועי, ביגוד חם, כסף מספיק לקניות בשק"ם ומגבונים.

זה תלוי ביחידה אליה שובצתם. גבעתי ליד גבול מצרים בקציעות, גולני ליד קיבוץ רגבים שבצפון וצנחנים בבסיס שפיפון שבאיזור קרית גת.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לטירונות בהיבט הכושר:

לא תשתף אח?
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter