טירונות 03 היא ההכשרה הבסיסית של הלוחמים בצה"ל. בהתאם, עוברים אותה מי שמשרתים ביחידות השדה ובתפקידים תומכי לחימה אבל אינם לוחמי חי"ר (שנדרשים לרמת רובאי גבוהה יותר). על-מנת להגיע לרמת רובאי 03 עוברים הטירונים וגם הטירוניות מסלול מאתגר למדי – וחשוב להגיע אליו מוכנים. בעמוד זה תמצאו מידע מקיף אודות טירונות 03, המקומות שבהם היא מתבצעת, התכנים המרכזיים במהלכה וגם מספר טיפים שימושיים.

כמה זמן נמשכת טירונות רובאי 03?

יש הבדלים מסוימים בין טירונות 03 של החילות השונים, ולכן אורך הטירונות אינו אחיד. באופן עקרוני, היא נמשכת בין 8 ל-10 שבועות כשלשם השוואה טירונות 02 אורכות כמחצית מתקופה זו. עוד כדאי לקחת בחשבון כי בחלק מהשבתות הטירונים והטירוניות נשארים בבסיס, וייתכנו אף מצבים שבהם סוגרים 21 יום ברצף – ובהתאם רצוי להגיע עם ציוד לפרק זמן זה.

מי עובר טירונות 03?

החיילים והחיילות שזקוקים לרמת רובאי 03 הם לוחמי השריון, לוחמי חיל התותחנים, מכ"יות, פרמדיקיות, לוחמות ולוחמים במעברים, הלוחמים הימיים שעתידים לשרת בסטי"לים ובספינות בט"ש, מ"כים במערך מגל, מי שהתקבלו למסלול צמרת ולתוכנית חבצלות, המשובצים והמשובצות למערך ההגנה האווירית (כיפת ברזל / יהלום / חץ / קלע דוד) ועוד.

טירונות 03 בצהל

מה נדרש לעבור כדי להגיע לרמת רובאי 03?

החיילים והחיילות שמגיעים לרמת רובאי 03 עוברים שבוע שלם של מטווחים שמקנה להם שליטה ברמה גבוהה בנשק אישי, מתרגלים גם ירי במא"ג, מבצעים תרגילים ברמת הפרט והחוליה (כלומר הסתערות לבד וגם בצוותים) ועוד מרכיב הכרחי בהכשרה הוא תכנים מתקדמים בנושא התגוננות מפני אב"כ. כמו כן, כוללת טירונות רובאי 03 שבוע שדאות כדי לפתח מיומנויות של שהות בשטח.

המסעות במהלך הטירונות הם בהתאם לסרגל מאמצים מדויק. היעד הוא מסע של 10-20 ק"מ. הכושר הגופני נבנה בהדרגה, אבל מומלץ להגיע מוכנים, ובפרט בעזרת קורס כושר קרבי מתאים שמייצר נקודת מוצא אופטימלית למאמץ הפיזי.

איפה מתבצעת הטירונות?

טירונות 03 מתבצעת במרבית המקרים במסגרת החייל שאליו משובצים החיילים והחיילות. כך למשל לוחמי ולוחמות ההגנה האווירית יעברו את הטירונות בביסל"א – בית הספר להגנה אווירית ששוכן במחנה משאבים שמדרום לבאר שבע. טירונות השריון מתקיימת בשיזפון, מצפון לאילת. לוחמי ולוחמות המעברים יעברו את ההכשרה הבסיסית בבה"ד 13 – בית הספר למשטרה צבאית שהוא חלק מעיר הבה"דים שבנגב (ובשמה הרשמי, קריית ההדרכה על שם האלוף אריאל שרון).

בנוסף, יש אפשרות לעבור טירונות זו בבט"ר ניצנים שנמצא בין אשדוד לאשקלון – זהו המקום שאליו נשלחים מי שהתקבלו לתוכנית חבצלות וגם פרמדיקים (בבסיס שנקרא גם מחנה יהושע רוב ההכשרות הן של רובאי 02. אגב, טירונות 01 כבר לא קיימת בצה"ל, כך שרובאי 02 היא ההכשרה הבסיסית ביותר).

טירונות תותחנים

טירונות תותחנים מתבצעת בבסיס ההדרכה של חיל זה – בה"ד 9, או בשם המוכר יותר שבטה. דרומית מערבית לבאר שבע. במהלך הטירונות יתבצעו מיונים ליחידות המיוחדות של התותחנים, למשל מורן או רוכב שמיים, ומי שיתקבל אליהן ימשיך אל טירונות 04 (שדומה ל-03 במהותה אבל מעט מורחבת יותר). מיד לאחר הטירונות, שבאופן טבעי מייצרת גיבוש עמוק בין החיילים שישרתו גם בהמשך ביחד, תתבצע ההכשרה הראשונים להפעלת התותחים השונים.

טירונות חיל הים

טירונות חיל הים ללוחמים שמיועדים לשרת בספינות הבט"ש ובספינות הטילים נערכת בבסיס ההדרכה של זרוע הים שנמצא בחיפה (בסמוך לביה"ח רמב"ם, ובמרחק של כ-5 דקות הליכה מתחנת הרכבת בת גלים). בנוסף לתכנים הרגילים של טירונות 03, נחשפים הטירונים גם לתכנים ייחודיים לחיל הים כחלק מההכנה לשירות עצמו – היכרות עם ההיסטוריה של החיל, השפה שלו, חוויות בתפקידים השונים ועוד. כדאי לדעת שהלוחמים מוגדרים כרובאי 03 יבשתי ורובאי 07 ימי (לאחר הכשרה נוספת, כמובן).

טיפים לטירונות 03

הטיפ החשוב ביותר הוא לזכור שגם הרגעים הקשים ביותר ייזכרו בסופו של דבר כחוויות, ויש להם תרומה משמעותית לפיתוח האישיות. המלצה נוספת היא לנצל כל טירונות ליצירת חברויות חדשות שיכולות להפוך גם הן למשמעותיות מאוד. רצוי להביא מספיק תחתונים, גרביים וחולצות קצרות, וגם נייר טואלט, אבל פרט לכך אין צורך בציוד מיוחד – לאחר התחלת הטירונות, כשכבר ברור מה חסר, אפשר להשלים.

תשובות לשאלות בנושא טירונות 03:

כדאי להביא איתכם מספר דברים: נייר טואלט, אולר, ביגוד חם, מספיק תחתונים וגרביים, כסף לקניות בשק"ם וכמובן לא לשכוח מטען לטלפון הנייד.

זה תלוי ביחידה אליה שובצתם. טירונות 03 של חיל התותחנים מתקיימת בבסיס שבטה שבדרום, טירונות 03 של חיל הים מתקיימת בחיפה ואילו טירונות 03 של יחידות הנ"מ מתקיימת בבסיס ביסנ"מ שבדרום.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לטירונות בהיבט הכושר:

לא תשתף אח?
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter