טירונות היא שלב משמעותי במיוחד בחיים של רוב הצעירים בישראל. הכלל הזה חל גם על מי שעוברים את הטירונות הבסיסית ביותר – טירונות 02. כדי לצלוח בשלום את רובאי 02, ולהתמודד עם המעבר הדרמטי מחיי חופש ועצמאות למסגרת נוקשה, הכנו עבורכם מדריך מפורט. בין השאר תמצאו כאן בעמוד תשובות לשאלות נפוצות כמו מה עושים בטירונות 02, איפה בארץ היא מתקיימת, מה להביא לטירונות 02, ועוד.

כמה זמן נמשכת טירונות 02?

טירונות 02 נקראת כך משום שהיא מכשירה את המשתתפים והמשתתפות בה לרמת רובאות 02. זוהי למעשה רמת הרובאות הבסיסית ביותר בצה"ל, ובהתאם הטירונות הזו היא הקצרה ביותר שיש – בין 3 ל-5 שבועות (בעבר הייתה גם טירונות 01 אולם כיום היא כבר לא קיימת, ורובאי 00 מיועדת למתנדבים בלבד).

פרק הזמן המצומצם מקל כמובן על ההתמודדות עם הקושי, אבל כדאי לזכור שבכל טירונות כל יום הוא ארוך מאוד, כך שגם החודש עלול להרגיש אינסופי – ולכן חשוב להיערך נכון לקראת הגיוס, בעיקר מבחינה מנטלית.

למי מיועדת טירונות רובאי 02?

החיילים שמופנים להכשרת רובאי 02 הם חיילים שמיועדים לתפקידים עורפיים ולא לתפקידי לחימה או תומכי לחימה. כך למשל חיילי החיל הכללי יעברו את ההכשרה הבסיסית הזו, וכמוהם גם המתגייסים שמופנים לחיל משאבי האנוש. חילות נוספים שמחייבים רמת רובאי נמוכה הם חיל החינוך והנוער, חיל האוויר (בחלק מהתפקידים), חיל המודיעין (בחלק מהתפקידים) וחיל הקשר והתקשוב. בנוסף, ישנה טירונות 02 מורחבת, ואותה עוברים מאבטחי מתקנים והתצפיתניות בחיל האיסוף הקרבי. 

טירונות 02 בצהל

מה עושים בטירונות 02?

עוד לפני השאלה מה עושים בטירונות 02 יש כאלה התוהים מדוע בכלל נדרשת הכשרה צבאית למי שבסופו של דבר ימלא תפקיד פקידותי בבסיס עורפי. התשובה: כל חייל וכל חיילת, כולל אלה המשרתים למשל בלב תל אביב, חייבים לדעת להשתמש בנשק. גם החיילים העורפיים, לפחות רובם, מבצעים שמירות ומן הסתם אי אפשר לשמור בכניסה לבסיס או בכל מקום אחר בלי לעבור מטווח ולדעת כיצד להפעיל את הרובה.

מטרה נוספת היא להרגיל את הטירונים והטירוניות לרמת משמעת אחרת ממה שהורגלו, ולמסגרת הצבאית באופן כללי.

בהתאם, הטירונות העורפית כוללת יום מטווחים (שמתקיים כמובן לאחר היכרות עם הנשק). הירי במטווח מתבצע בעמידה, בכריעה ובשכיבה, בשעות האור ולאחר מכן בשעות החושך. תכנים פרקטיים נוספים הם תפעול מכשירי קשר, התגוננות ביחס לאירוע של מתקפה כימית, קרב מגע בסיסי ושדאות, בסיסית גם היא.

עוד מרכיב הוא מסע, קצר למדי (2-3 ק"מ). באופן כללי, רמת הכושר הגופני הנדרשת בטירונות העורפית אינה גבוהה במיוחד. בפן החינוכי, הטירונים והטירוניות לומדים על ערכי צה"ל, על ערכי הלאום וגם נושאים הקשורים לכבוד האדם.

סדר היום ברובאי 02

אחד האלמנטים המאתגרים ביותר בכל טירונות, כולל 02, הוא הלו"ז האינטנסיבי והחובה לעמוד בזמנים. היום מתחיל מוקדם מאוד, לרוב כבר בסביבות 6 בבוקר, ונמשך עד שעות הערב המאוחרות. כן ישנה הקפדה על לפחות 6 שעות שינה, ולפני השינה זוכים הטירונים והטירוניות לשעת ט"ש (טרום שינה) – שעה שבה אפשר ללכת לשק"ם, להתחבר לסמארטפון, להתקלח וגם להכיר את החברים לחוויה.

מאחר שההכשרה קצרה והתכנים מרובים יחסית, יש במסגרת טירונות 02 סדר יום עמוס. חשוב להסתגל לקצב ולא לאחר לשום פעילות כדי לא לקבל עונשים מיותרים.

איפה מתקיימת טירונות 02?

טירונות 02 מתקיימת במגוון מקומות. בפרט, מגיעים הטירונים והטירוניות שזקוקים להכשרה בסיסית בלבד לבסיסי הטירונות של מערך מגל – בט"ר דותן ובט"ר ניצנים. בט"ר דותן מוכר בעיקר בשם מחנה 80, והוא שוכן על כביש 65, צפונית מזרחית לחדרה. בט"ר ניצנים, שנקרא גם מחנה יהושע (ע"ש יהושע גלוברמן) ממוקם ליד קיבוץ ניצנים, דרומית לאשדוד. בבסיס זה מתקיימת גם טירונות 03.

טירוני המשטרה הצבאית יעברו את השלב הראשון בהכשרתם בבסיס ההדרכה של החיל – בה"ד 13, שהוא חלק מעיר הבה"דים שמדרום לבאר שבע (או בשמה הרשמי, קריית ההדרכה על שם האלוף אריאל שרון). טירונות 02 מודיעין, שכוללת תכנים ייחודיים לחיל זה, מתבצעת בבסיס מפרשית, דרומית מערבית לב"ש (בקרבת הגבול עם מצרים).

נערות חג"ם חיילי מקא"ם עוברים את הטירונות בבסיס חוות השומר השייך לחיל החינוך והנוער וממוקם ליד צומת גולני. מאחר שמטרת הטירונות של קבוצות אלה היא להקנות מוטיבציה לשירות, וגם כלים לחיים שאחרי הצבא, היא נמשכת בין 10 ל-12 שבועות.

טירונות 02 חיל האוויר מתבצעת בבח"א 10 הלא הוא בסיס עובדה ששוכן בלב הערבה, כ-60 ק"מ צפונית לאילת. בסיס טירונות נוסף של חיל האוויר הוא בח"א 21, שמוכר בשם "הטכני" – הבסיס ממוקם בין חיפה לקריות, בצמידות לתחנת הרכבת חוצות המפרץ. באופן טבעי, לכל סוג טירונות 02 סדר יום משלה, בהתאם לדגשים של החיל הספציפי.

מה להביא לטירונות 02?

שאלה נפוצה נוספת של מתגייסים היא מה צריך להביא לטירונות 02. התשובה היא שלא הרבה – אין צורך לקחת את כל הבית לצבא, וממילא ברוב סופי השבוע הטירונים והטירוניות יוצאים מהבסיס.

לפני שבכלל מדברים על מה כדאי להביא לטירונות 02, אנו מאד ממליצים לקרוא ולהתעדכן על כל הנושא של מושגים צבאיים. כך תגיעו לטירונות כשאתם כבר מכירים ברמה כלשהי את "השפה הצה"לית" – דבר שיעזור לכם להרגיש ביטחון רב יותר ויסייע לכם בתהליך הקליטה בצבא.

מה בכל זאת כדאי להביא? נייר טואלט (פריט שמהווה משום מה משאב נדיר בחלק מבסיסי צה"ל), שעון כדי לעמוד בזמנים, מספר זוגות גרביים ותחתונים (ובמיוחד אם הטירונות בקיץ), שקיות ניילון לארוז פריטים מלוכלכים, כסף קטן למכונות ולשעת הט"ש, זוג משקפיים רזרבי ואולר שתמיד טוב שיהיה.

טיפים לטירונות 02

טירונות 02 כאמור קצרה למדי, אבל בכל זאת יש כמה טיפים שכדאי ליישם כדי לצלוח אותה בקלות. הטיפ החשוב ביותר הוא לזכור, גם כשקשה, שזוהי חוויה לחיים וממילא תוך כחודש תהיו אחרי הטירונות. המלצה נוספת היא להיות נחמדים לחברים למחלקה, לעזור להם במידת הצורך וכמובן גם להיעזר בהם.

עוד טיפים לטירונות 02 הם לבחור בקפידה את המלחמות (לא על כל דבר משתלם להיאבק), לזכור למרוח קרם הגנה כשנמצאים תחת כיפת השמיים בקיץ ולהגדיל ראש – הצבא הוא הזדמנות מצוינת לבוא לידי ביטוי בכל התחומים.

תשובות לשאלות בנושא טירונות 02:

מומלץ מאד להביא רק את הדברים הנחוצים ולא לארוז חצי בית. בכל זאת, כדאי להביא איתכם קצת נייר טואלט, ביגוד חם, מספר זוגות של תחתונים וגרביים, מטען לטלפון וקצת כסף לקניות בשק"ם הצה"לי.

כן ולא. טירונות 02 לא נחשבת לקשה מבחינה פיזית, ודאי לא בהשוואה לטירונות של לוחמים. עם זאת, מבחינה מנטלית קיים קושי טבעי לעבור מהמסגרת האזרחית והחופש המוחלט למסגרת הצבאית והמשמעת. רק זכרו שזה נגמר תוך מספר שבועות, אז אל תקחו את זה קשה מדי.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לטירונות בהיבט הכושר:

לא תשתף אח?
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter