דחיית גיוס – איך עושים את זה והאם זה כדאי?

דחיית גיוס

ישנן דרכים לגיטימיות לחלוטין לדחות את הגיוס. יחד עם זאת, כדאי תמיד לוודא שאתם דוחים את הגיוס בעקבות סיבות מוצדקות, היות והמועד החדש שיינתן לכם, לא תמיד יהיה מותאם לכם באופן הכי אידיאלי. בואו נדבר קצת על גיוס לצבא, דחייתו והדרכים לעשות זאת.

סדר הפעולות לדחיית גיוס

אם אתם מעוניינים לדעת איך לדחות תאריך גיוס לצה”ל, זכרו תמיד כי קיים סדר של פעולות. הפעולה הראשונה שכדאי לבצע (והיא השיטה הנפוצה ביותר), היא שליחה של מכתב רשמי למערכת הצבאית. זכרו כי ניתן לשלוח בקשה עבור דחיית גיוס עד שבועיים לפני יום הגיוס עצמו. כלומר, במילים אחרות, אם נשארו 13 ימים עד הגיוס שלכם, כבר מאוחר מדי לשלוח טופס דחיית גיוס לצה”ל. חשוב לזכור שאתם אמורים לספק לצה”ל סיבה מספיק טובה בכדי שהוא ידחה את הגיוס שלכם. באופן כללי, ומבלי להיכנס למקרים ספציפיים, בקשת דחיית גיוס לא תיענה בחיוב, אם מבקש הבקשה רוצה לזכות בתקופת מנוחה למשל. סיבות הגיוניות לדחייה של יום גיוס, הן למשל מצוקות כלכליות, רצון לבקר משפחות שגרות בחו”ל, השלמות של בגרויות ועוד.

לא עברתי את המיונים, לדחות גיוס עד שנה הבאה?

שימו לב, גם אם לא עברתם את המיונים, לא מומלץ לדחות את הגיוס שלכם. לא פעם, נערים ונערות מציגים בפני צה”ל את הטענה שהם מעוניינים לדחות את הגיוס בעקבות הרצון לגשת שוב למיונים בשנה הבאה. גם אם לא עברתם מיונים ואתם מאוד מאוכזבים, המערכת הצבאית לא תמהר לספק לכם אישור עבור דחיית גיוס. במקרים אלו, רוב הסיכויים שתצטרכו להתגייס ליחידה אחרת ממה שרציתם.

זכרו תמיד כי יש באפשרותכם לערער עד 3 פעמים על סירוב דחיית הגיוס שלכם. כלומר, אם לא אישרו לכם את הדחייה, תמיד תוכלו לנסות ולערער בכדי לנסות להשיג תוצאה שונה. כשאתם שולחים בקשה בכתב, כדאי מאוד לוודא את קבלת הבקשה בטלפון מספר 03-7388888.

דחיית גיוס לגיטימית – מיונים רבים

אם אתם מעדיפים לדחות את הגיוס ולא מעוניינים לספר סיפורים לקב”ן, יש באפשרותכם לבחור גם בשיטה מקורית יותר. תוכלו להגיש בקשה למיונים רבים ולמבחנים, בקשות לתפקידים שונים. בדרך כלל, אם תצליחו לעבור את השלבים הראשונים, המועדים למבחנים הבאים יגיעו בשלב מאוחר יותר, מה שעשוי להוביל את הדחייה של הגיוס.

אם הגשתם בקשות לתפקידים רבים, סביר להניח שתצטרכו לעמוד במבחנים רבים גם כן, ואלו תהליכים שלוקחים זמן. זו הסיבה שהגיוס עשוי להידחות, אם מגישים שלל בקשות למגוון תפקידים. יחד עם זאת, היו מוכנים לכך שתצטרכו, מן הסתם, לבצע את המבחנים הללו, כך שזו שיטה שמתאימה רק לאנשים עם אמביציה גבוהה.

ישנן שיטות נוספות לדחיית גיוס, ביניהן רישום למסגרות שונות (כמו מד”א). בכך, יש ערך מוסף אמיתי. תוכלו לזכות בשנה שהיא אמנם לא תהיה חופש מוחלט עבורכם, אך תוכלו לעצב את עצמכם עוד קצת לפני שאתם מתגייסים. תוכלו גם להירשם למכינה קדם צבאית, שנת שירות, תנועות גרעין, תוכלו להחליט שאתם נרשמים ללימודי מדרשה ועוד. בכל מקרה, וודאו כי אתם עושים את הצעד הנכון. לפעמים, אין כל סיבה לדחות את הגיוס. וזכרו, מי שמתגייס מוקדם, משתחרר מוקדם 🙂

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

גיבושים נוספים: