גיבושים לצה"ל - מדריכים מלאים ומקיפים

מי שמצליח להתקבל ליחידה מובחרת מבטיח לעצמו שירות מעצים מאוד ומרתק במיוחד, בנוסף כמובן לתרומה העצומה למדינה. אי לכך, אין זה פלא שעל כל מקום ביחידות כמו שלדג, שייטת 13, דובדבן, סיירת מטכ"ל, אגוז וכו' מתחרים צעירים רבים – ולכן גם חשוב להגיע לגיבושים בצבא מוכנים במלוא 100 האחוזים. המרכיב הראשון בהכנה המושלמת, עוד לפני שעובדים על כושר גופני ועל כושר קרבי, הוא לדעת מה מצפה לכם בגיבוש שאתם מעוניינים לקחת בו חלק. כדי לעזור לכם, הכנו מדריכים מפורטים ועדכניים על כל הגיבושים לצה"ל, ועוד קודם לכן תוכלו למצוא כאן בעמוד תשובות לשאלות נפוצות והסברים כלליים לגבי התהליך.

איך משפיע מודל הסיירות החדש על גיבושים בצבא?

מטרת המהפכה שביצע הצבא לגבי דרכי המיון לסיירות השונות במהלך שנת 2019 הייתה לייעל את התהליך. העיקרון שהנחה את השינוי היה לבצע את המיון באופן מקבילי במקום טורי, כך שגם מועמדים שלא התקבלו ליחידה מובחרת אחת יוכלו לשרת ביחידה אחרת, בלי להידרש להליכי מיון או גיבושים נוספים.

כך למשל, גיבוש מטכ"ל הוא גם מיון לשלדג ול-669, וגם מי שסיים את הימים המאתגרים אבל לא עבר יכול להתקבל ליחידות עילית כמו יהלום, עוקץ ו-504. גם הגיבוש לשייטת 13 מאפשר למי שלקח בו חלק לשרת בחטיבת הקומנדו.

נקודה חשובה עבור מי שמתעתד לנסות לעבור גיבושים בצה"ל היא שבגלל המודל המקבילי, בכל רגע ורגע בוחנים אתכם יותר זוגות עיניים – למשל גם של הממיין מטעם סיירת מטכ"ל, וגם של הממיינים של 669, של שלדג ושל חטיבת הקומנדו. אי לכך, אתם חייבים להיות במיטבכם בכל רגע ורגע, עובדה שמחזקת עוד יותר את הצורך בהכנה מוקדמת.

כמה זמן נמשכים גיבושים בצה"ל?

גיבושים לצה"ל אורכים בין יומיים לשבוע שלם, מראשון עד שישי (כמו גיבוש טיס למשל). גם רמות הקושי משתנות וכדי לדעת מהו אורך הגיבוש המצפה לכם ומה הוא כולל, אתם מוזמנים להיכנס למדריך הרלוונטי עבורכם מתוך כל אותם מדריכים מפורטים שהכנו…

מידע מלא על הגיבושים שיעשה לכם סדר לפני הגיוס:

מידע נוסף על משך הגיבושים בצה"ל

עוד כדאי לקחת בחשבון שישנם גיבושים שנערכים עוד לפני מועד הגיוס – לדוגמה, גיבוש צנחנים ודובדבן וגם הגיבוש לקורס החובלים היוקרתי, וישנם גם כאלה שתעברו כחיילים לכל דבר – למשל גיבוש ימ"ס של משמר הגבול. בנוסף, ישנן יחידות שאליהן אפשר להגיע גם דרך גיבוש מהסוג הראשון וגם דרך גיבושים בצה"ל אחרי הגיוס – למשל אגוז, יחידה מובחרת השייכת לחטיבת גולני, או מגלן שמשויכת לחטיבת הצנחנים. המידע המפורט במדריכים יעזור לכם גם להחליט מהו המסלול המתאים ביותר עבורכם בדרך ליחידה שבה אתם שואפים להיות משובצים.

באופן טבעי, מועד הגיבוש הצפוי משפיע גם על תהליך ההכנה לקראתו ובפרט על ההחלטה מתי להתחיל לחזק את הכושר הגופני וגם את הפן המנטלי (באופן כללי, ההמלצה היא להתחיל מוקדם ככל האפשר – שהרי אין דבר כזה "מוכן מדי" לגיבוש).

הפרטים הכי עדכניים – כדי שתהיו מוכנים באמת!

במקביל למהפכה במודל מיון המלש"בים לסיירות באופן כללי, ייתכנו כמובן תמורות גם בכל אחד ואחד מהגיבושים בצה"ל. מאחר שהיכולות הנדרשות לצורך שירות ביחידות העילית השונות לא משתנות באופן דרמטי, גם כשישנם שינויים מסוימים בגיבוש כזה או אחר הם לא יהיו דרמטיים מאוד. יחד עם זאת, תמיד כדאי לדעת, ברמת ודאות גבוהה ככל האפשר, מה מצפה בדיוק בכל חלק של הגיבוש ובכל אחד מהימים שלו, שכן ידיעה מוקדמת מסייעת למועמדים להיות יותר מפוקסים ולהפגין את מלוא היכולות שרכשו, וכך להגדיל את הסיכוי להתקבל ליחידה הנחשקת.

מה כוללת הכנה אופטימלית לגיבושים לצה"ל?

המדריכים המקצועיים לגבי כל האפשרויות של גיבושים בצה"ל הם כאמור הבסיס ההכרחי עבור כל מי שמכוון גבוה ואפילו גבוה מאוד, אל היחידות הכי מובחרות ואל השירות הכי תובעני אבל גם הכי מתגמל. השכבה הבאה היא עבודה על הכושר הגופני, ומאחר שמדובר ביכולות ספציפיות מאוד שאותם בוחנים גיבושים בצבא, מומלץ לבצע את התהליך בעזרת מומחים בתחום.

מרכיב נוסף בהכנה אופטימלית הוא חיזוק הפן המנטלי, ובעיקר הבנה – אמיתית, על בסיס הצלחות בשטח – שאין שום תרגיל או מטלה שאתם לא יכולים להשלים בהצלחה. כל אלה, בצירוף טיפים קטנים אבל בעלי תועלת רבה בזמן אמת, יעזרו לכם להתמודד עם כל אתגר בכל גיבוש עם מקסימום סיכויי הצלחה.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל: