בוחן בר אור – המדריך המלא לבוחן הכושר הגופני הבסיסי של צה"ל

בוחן בר אור
(תמונה: lightfieldstudios / 123RF Stock Photo)

מבחן בר אור הוא אחד המבדקים הנפוצים ביותר בצה"ל ולמעשה השם "בר אור" כבר הפך למושג בפני עצמו. המטרה המרכזית שלו היא לבחון את רמת הכושר הגופני של מלש"בים וחיילים, גם כאמצעי מיון לקראת קבלה לקורסים שונים או מעבר אותם קורסים וגם כדי לאמוד השתפרות לאורך זמן. חשוב להדגיש שלאורך השנים השתנה בוחן בר אור מספר פעמים ולכן חשוב להכיר את הגרסה העדכנית ביותר שלו.

השינויים שעבר מבחן בר אור לאורך השנים

בוחן בר אור פותח במקור בשנות ה-70 של המאה הקודמת, ע"י עודד בר אור, פיזיולוג מומחה שהופקד על הקמתו של מרכז המחקר של מכון וינגייט. בתחילת הדרך כלל המבחן ריצה של 2,000 מ', שכיבות סמיכה, כפיפות בטן ועוד תרגילים. בהמשך, נותרו בו רק 3 החלקים הראשונים והם הרכיבו את מבחני הכושר הגופני בצבא במשך שנים רבות.

ב-2017 התרחש שינוי משמעותי, שנועד להתאים את מבחן אור לדרישות העכשוויות מכל לוחם בהתאם ליחידה שאליה הוא מיועד או שבה הוא משרת. כך למשל תרגיל המתח הפך לכזה שלוחמי חי"ר מבצעים עם אפוד מלא, התווספו ספרינטים לבדיקת הזריזות וכמו כן ריצת בר אור הוארכה מ-2 ק"מ ל-3.

עוד שינוי דרמטי נכנס לפועל במרץ 2019, והוא כלל גם את שינוי השם "בר אור" ל"בוחן כושר גופני בסיסי". כעת כולל המבחן הסטנדרטי, שנקרא רמה 2, את האלמנטים הבאים:

  • ריצת בר אור – כלומר למרחק של 3,000 מ'
  • עליות מתח עם משקל (אפוד חי"ר מלא)
  • הרמה מרצפה (סקוואט) – של מוט בעל צורת משונה שמשקלו 60 ק"ג
  • זריזות – ריצה של פעמיים 150 מטר (עם אפוד שיש בו 5 מחסניות ובקבוק 1.5 ליטר)
  • מקבילים – ביצוע כפיפות מרפקים על מקבילים

לוחמי יחידות מובחרות עוברים בוחן כושר גופני בסיסי רמה 3. הוא כולל את 4 האלמנטים הראשונים, כשהמשקל של המוט אותו מרימים מהרצפה הוא 80 ק"ג. במקום המקבילים מתבצעת לחיצת חזה (עם משקל חיצוני של 60 ק"ג).

תומכי לחימה מבצעים רק ריצת 3,000 מ' ושכיבות סמיכה.

כיצד מחושב הציון בבוחן הכושר הגופני הבסיסי?

עבור לוחמים, המרכיב של הריצה הוא 30%, הזריזות תורמת 10% לציון הסופי, וכל אחד ממרכיבי הכוח הוא בעל משקל של 20%. הציונים הגבוהים ביותר מוענקים למי שמסיים ריצת 3,000 מ' בפחות מ-11 דקות ו-15 שניות, משלים את תרגיל הזריזות בפחות מ-10.2 שניות, ומבצע 14 סקוואטים, 14 עליות מתח ו-20 כפיפות על המקבילים. אצל תומכי הלחימה 70% מהציון הוא הריצה ושאר ה-30% שכיבות הסמיכה.

מתי עוברים בוחן בר אור?

בוחן בר אור מהווה חלק בלתי נפרד מטירונות קרבית, קורסי הכשרה ביחידות שדה וקורסי הקצינים. מאחר שהמטרה היא שיפור כושר קרבי יתבצע המבחן גם בתחילת כל מסלול כזה, גם במהלכו וגם בסיומו (ובזה הוא שונה מבוחן מסלול).

כמו כן, מתבצע מבחן בר אור ביום סיירות, אם כי מדובר למעשה רק בריצה ל-3,000 מ'. כי יום סיירות כולל כמובן גם תרגילים שבוחנים כוח מסוגים שונים וכן זריזות, ולכן חשוב להגיע אליו מוכנים בכל ההיבטים הפיזיים. רוצים לדעת איך להתכונן אליו? כאן תוכלו למצוא את כל המידע שאתם מחפשים.

בר אור בנות

מבחן בר אור לבנות בתפקידי לחימה או המיועדות ליחידות מסוג זה כולל את אותם רכיבים, עם מעט התאמות: המתח והמקבילים מבוצעים בעזרת ממתח גומי ואילו הסקוואטים הם עם משקל של 40 ק"ג "בלבד".

כמו כן, יש הבדל בין טבלאות הציונים של בר אור נשים לבין אלה של הגברים. מבחן בר אור לבנות נדרש גם לקראת יציאה לקצונה.

קראו מידע על גיבוש לוחמות כאן >>

מי זכאי לקבל סיכת מצטיין בר אור?

סיכת בר אור מוענקת למי שמצליח לעבור את המבחן עם ציון של 90 ומעלה. סיכת בר אור הינה עגולה וכוללת דמות של אדם רץ על רקע עוגן וחרב שמשולב בה ענף זית. צבעו של האדם לבן, החרב והעוגן שחורים וענף עץ הזית כמובן ירוק. הרקע הכללי של סיכת מצטיין בר אור הוא אדום.

רוצים להגיע מוכנים לבחינת הבר אור שלכם? המומחים שלנו יכינו אתכם למשימה כמו שצריך! השאירו פרטים וניצור עמכם קשר >>

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים