אילו סוגי טירונות קיימים ומה ההבדלים ביניהם?

סוגי טירונות

מלש"בים נחלקים בדרך כלל לשתי קבוצות עיקריות. אלו החוקרים וקוראים כל שביב מידע על הצבא ועל מה שמחכה להם. והמצד השני יש את אלו שמנסים להמעיט במידע בתקווה שהדבר ירחיק את הגיוס המתקרב. זו הסיבה שהחלטנו לעשות לכם סדר בסוגי הטירונות הקיימים, כדי שכל הנושא לא ייראה לכם כמו תירוץ של גברים לבצע הדפסה על חולצות.

מה זה טירונות ומה זה רובאי?

הטירונות היא התקופה הראשונית שלך בצבא. זו תקופת החניכה הראשונית ובה מלמדים אותך את עיקרי המשמעת הצבאית ומכשירים אותך לתפקידי הבסיס הצבאיים. ימי הטירונות הם שילוב מעניין של חוויה מדהימה שבה בוחנים את הגבולות ומכירים אנשים חדשים. אך גם ניצבים מול דילמות ורגעים לא נעימים בהם תידרשו למשמעת גבוהה וכוח סבל. בדרך כלל בסיום הטירונות יתקיים טקס השבעה חגיגי ובו הוריכם יוזמנו והמפקדים יפתיעו אתכם בהדפסה על חולצות שהם הכינו מבעוד מועד.

סוגי הטירונות מחולקים בהגה המקצועית על פי המונח "רובאי" ולאחריו מספר. המספר מייצג את סוג ההכשרה הבסיסית שעוברים החיילים באותה טירונות. רמת הרובאי הראשונה היא 02 והיא נחשבת לרמה הקלה ביותר. רמת הרובאי הקשה ביותר היא 06. (קיימות גם דרגות נמוכות יותר השמורות למתנדבים וספורטאים מצטיינים. הרמות הגבוהות יותר שמורות לשלבים מתקדמים יותר בשירות הצבאי כמו לאחר קורס מ"כים וקורס קציני חי"ר).

סוגי הטירונות הם לא רק משהו שרואים בהדפסה על חולצות

  • טירונות רובאי 01 – טירונות שנמשכת שבועיים ומיועדת לתפקידי מטה עורפיים.
  • טירונות רובאי 02 – טירונות תומכי לחימה הנמשכת כארבעה שבועות וכוללת גם יום שדאות.
  • טירונות רובאי 03 – טירונות הלוחמים הבסיסית שנמשכת כעשרה שבועות והיא תבטיח רמת מיומנות גבוהה יותר.
  • טירונות רובאי 04 – מדובר על טירונות רובאי 03 מורחבת.
  • טירונות רובאי 05 – טירונות הבסיס של לוחמי חילות הרגלים שנמשכת כבר תקופה של כחמישה חודשים.
  • טירונות רובאי 06 – אופס. זה לא קיים באמת.
  • טירונות רובאי 07 – זהו למעשה האימון המתקדם היחידתי.

כאמור, בסיום הטירונות אתם למעשה מתחילים את דרככם הצבאית. לאחר תקופה הטירונות תתכנסו עם כל חבריכם ואהוביכם לטקס חגיגי. על פי רוב בטקס הזה יוענקו חולצות מודפסות שיסמלו את הווי הטירונות ויהפכו באחת לחולצה המועדפת עליכם.

איך להתכונן לטירונות?

לא משנה מה הטירונות לה אתם מיועדים, מומלץ קודם כול להתחיל ולעבוד על בניית כושר קרבי. אתם לא מוכרחים להיות מר עולם אבל בהחלט לא יזיק אם ריצות ופק"לים לא יהיו זרים לכם. אנחנו גם ממליצים מאוד לעבוד על כל עניין קבלת המרות ולהבין שעומדים לצעוק עליכם אבל זה לא אישי.
נסו לדבר על הדברים שמלחיצים אתכם עם אנשים שאתם סומכים עליהם. אתם תיראו שאתם לא לבד בסירה ואולי יש לכם ראבאק אבל מותר גם לחשוש.

אתם לפני גיוס? היכנסו לקריאה על גיבושים לצה"ל.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים