איך לתפור דרגות במדים בקלות? [המדריך המלא, צעד אחר צעד]

איך לתפור דרגות כמו אלופים

קבלת דרגות בצה"ל היא תמיד אירוע משמח, גם כי הוא מעיד שהפז"מ הולך וגדל, וגם כי במקרים רבים עם העלייה בדרגה מגיעות הטבות שונות. באופן טבעי, רוב החיילים רוצים שהדרגות ייצרו את הרושם שהם כבר לא צעירים, בדיוק כמו כומתה משופצרת, ולכן הכנו לכם מדריך שיעזור להבין איך תופרים דרגות במהירות ובקלות.

השלב הראשון בדרך לתפירת דרגות מושלמת הוא כמובן מציאת הנקודה הנכונה שבה כדאי למקם את שני הפסים (במקרה של דרגת רב"ט) או את שלושת הפסים (במקרה של תפירת דרגות סמל).

לשם כך מניחים את החולצה הצבאית על משטח ישר ומוודאים שהיא ישרה. את השרוול שאליו מחברים את הדרגות מניחים כך שהכותפת בדיוק במרכז, כדי שפיסת הבד שמספרת לעולם אם אתם רב"טים, סמלים או סמ"רים תהיה מונחת על הצד של הזרוע ולא בחלק הקדמי שלה.

השלב הבא הוא לבחור את הדרגה הנכונה. שימו לב – כדי להבין איך לתפור דרגות נכון, כדאי לשים לב שהן לא זהות, אלא מהווה תמונת מראה אחת של השנייה. הדרגה שאותה תניחו על השרוול היא זו שהשפיץ העליון שלה פונה לכיוון הכיסים (כלומר על השרוול השמאלי תונח הדרגה שהשפיץ העליון שלה פונה שמאלה, ועל השרוול הימני תונח הדרגה שהשפיץ העליון שלה פונה ימינה).

הגובה האופטימלי לתפירת הדרגות הוא בדיוק מול הכיס של החולצה. אם אתם שואלים את עצמכם איך לתפור דרגה כך שהיא תהיה ישרה לגמרי, יש טריק קטן: לקפל את השרוול עד קצת מתחת למקום שבו אמורה להיות הדרגה, ואז הנחת הדרגה במקביל לקיפול.

איך לתפור דרגות בצורה מדויקת באמת?

אחרי שמצאנו את המקום המתאים עבור תפירת דרגות סמל, סמ"ר או רב"ט (שאר הדרגות כמובן מושחלות על הכותפת, שמשמשת גם להנחת כומתות בצה"ל, כך שאין צורך לתפור אותן), נרצה לוודא שהפעולה תתבצע ברמת דיוק מרבית.

איך תופרים דרגות סמל ואחרות
(תמונה): bbtreesubmission / 123RF Stock Photo

איך תופרים דרגות במדויק? בעזרת דבק דו צדדי, שצד אחד שלו נצמד למרכז פיסת הבד וצד שני לחולצה. עוד המלצה למי שרוצה לוודא שתפירת הדרגות תהיה מושלמת היא ללבוש את החולצה לפני השלב הבא ולוודא שהכל נמצא בדיוק במקום הנכון.

התפירה עצמה מתבצעת באמצעות חוט לבן, ירוק או שחור. הפעולה מתחילה מתוך החולצה, כלומר מכניסים את המחט אל תוך השרוול ואז מוציאים אותה דרך אחת הפינות של הדרגה. לקראת הכנסת המחט שוב אל תוך החולצה, חשוב להצמיד את הדרגה, כדי שהיא לא תזוז ולא תתעוות. זהו עיקרון קריטי לכל מי שרוצה לדעת איך תופרים דרגות ולכן לא כדאי למהר, אלא לעבוד בסבלנות – עד שמסיימים לעבוד על כל ההיקף, במרווחים של בערך רוחב של אצבע בין הנקודה שאליה מכניסים את המחט לבין הנקודה שממנה מוציאים אותה, ובינה לבין הנקודה הבאה שאליה מחדירים את המחט.

איך תופרים דרגות מדוגמות במיוחד?

בעיקרון, ביצוע השלבים הנ"ל הוא כל מה שאתם צריכים, אבל אם אתם רוצים לדעת איך תופרים דרגות סמל או סמ"ר מדוגמות במיוחד, יש עוד שלב – שלא גוזל זמן רב, ולכן כדאי כן ליישם אותו.

בשלב זה, אחרי שמסיימים צלע אחת של ההיקף עוברים עליה שוב, מהסוף להתחלה, כשהפעם המחט נכנסת בנקודות שמהן היא יצאה בסבב הקודם, ויוצאת בנקודות שאליהן היא נכנסה בסבב הקודם. התוצאה: לכל אורך הצלע יש חוט נראה לעין והתוצאה של תפירת דרגות מושקעת זו אחידה ויפה. כמובן שעוברים כך על כל הצלעות של הדרגה – עד שהיא צמודה לחולצה מכל הכיוונים.

רוצים לדעת מתי מקבלים כל דרגה בצה"ל? כאן תמצאו את כל המידע על קבלת דרגות בצה"ל >>

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים