15 עצות מעשיות שיעזרו לכם להתקבל לסיירות בצה"ל [מדריך חובה!]

חיילים בסיירת מובחרת
(תמונה: zabelin / 123RF Stock Photo)

אתם לקראת יום סיירות ומרגישים את הפרפרים בבטן? יופי, זה אומר שהנושא כנראה חשוב לכם. בואו נדבר על עצות מעשיות, כיצד להתכונן בצורה הכי טובה ליום הגדול. לפעמים, עצה אחת קטנה יכולה לעשות לנו סדר שלם בראש.

הנושא של גיוס לצה"ל חשוב מאוד עבור מתבגרים רבים, בין אם הם עתידים לשרת ביחידות המובחרות והקרביות של צה"ל או בתפקידים אחרים. בכדי להיות מוכנים בצורה הטובה ביותר ליום הסיירות, כדאי לקחת מספר דברים בחשבון, כמו למשל תזונה נכונה ושינה טובה, אימונים נכונים וגם מנוחה. מה עוד?

1. נתחיל מההתחלה – אל תוותרו על שינה טובה

ביום שלפני יום הסיירות, מומלץ להימנע מאימונים מאומצים. אם השגרה שלכם היא אימונים יומיים (כל יום), קחו לכם פסק זמן קטן ביום שלפני. אימון מתיחות הוא מומלץ, וכדאי לעשות אותו לפני השינה. התבוננו פנימה, חפשו את השלווה ותנוחו. חשוב ללכת לישון בשעה מוקדמת יחסית, כדי שתגיעו רעננים ליום שאליו התכוננתם תקופה ארוכה.

2. נסו לסנן רעשי רקע

הצבא הוא מסגרת שנוטה להלחיץ. עשו לעצמכם טובה גדולה, סננו את הצעקות של המדריכים ואת רעשי הרקע השונים. התמקדו במה שחשוב – הביצועים שלכם בכל מקצה ובכל מסלול. כדאי שתדעו – המדריכים הולכים לצעוק עליכם והרבה, להלחיץ אתכם ולבחון אתכם. קבעו לעצמכם חוק: רעשי הרקע לא מטרידים אתכם ולא גורמים לפגיעה בביצועיכם. גם אמא צועקת לפעמים, אז מה..? ?

3. אין טעם בדיבורים "סחבקיים"

שימו לב, בין אם אתם שואפים להתגייס אל סיירת מטכ"ל או לכל יחידה מובחרת אחרת, אתם מוזמנים לשמור את זה לעצמכם. אף אחד לא צריך לדעת על התוכניות והרצונות שלכם, בין אם גיבוש שלדג הוא חלומכם, יחידת 669 או חובלים. חברים אפשר לנסות לרכוש בכל מקום בחיים, גם ביום סיירות, אבל אף אחד לא מצפה ממכם להיות חברמנים של אף אחד אחר. חברותיות-יתר עשויה להתפרש כחוסר רצינות וחוסר התמקדות. התמקדו במטרה בשבילה באתם – להיות הכי טובים שאתם יכולים כדי להתקבל לסיירת מובחרת.

4. אל תראו ואל תביעו תסכול 

יום סיירות עשוי גם לגרום לתסכולים מסוימים, וזאת בעקבות העובדה שהוא כל כך חשוב למתגייסים העתידיים. מתסכל אתכם כי אתם מרגישים שהייתם יכולים לבצע מסלול כלשהו טוב יותר? עמדו זקוף, קחו נשימה והמשיכו הלאה. אל תביעו רוגז, תסכול או עצבים.

5. הבחינו מתי אתם אמורים לסייע אחד לשני ומתי לא

ישנם סוגי מסלולים, כמו למשל ספרינטים, בהם ההצלחה היא קבוצתית. לכן, במקרים אלו יש להפגין יכולת הובלה ולסייע האחד לשני. בספרינטים האישיים המטרה היא ניצחון אישי, כך שכאן אף אחד לא מצפה מכם לסייע למתמודדים אחרים. כמובן שגם אף אחד לא מצפה ממכם להיות סוציומטים, שדוחפים פיזית אחרים בכדי לנצח.

6. שמרו על תזונה נכונה לפני יום הסיירות

הקפידו על תזונה טובה ונכונה לפני יום סיירות, גיבוש שלדג או כל יחידה אחרת. ההמלצה היא צלחת פחמימות והרבה מים. הגיעו מוקדם למתחם של יום הסיירות וחיזרו על אימון המתיחות שלכם מהלילה הקודם.

7. אל תוותרו על אף תרגיל או מסלול

אין להראות סימני ייאוש ולוותר על מסלולים ותרגילים. גם אם אתם מאוד עייפים, זכרו שהתאמנתם לקראת היום הזה חודשים ארוכים. זכרו להקפיד על עקביות, לעולם לא לוותר.

8. שמרו על אמינות ואל תנדבו מידע מיותר

חשוב לדעת שהאמינות שלכם כל הזמן נמדדת ועל כן, יש לדווח תמיד את הנתונים הנכונים (כשאתם מתבקשים לכך). אל תנדבו מידע מיותר אם לא התבקשתם.

9. התכוננו לחפירת בורות וחישובי נפח

אתם תתבקשו לחפור בורות בעומקים ומידות שונות, כך שמומלץ עוד בביתכם לקחת סרגל ולהתאמן בזכירת מידות. כשמכפילים אורך כפול גובה כפול עומק, מתקבל נפח הבור (לידיעתכם הכללית).

10. שמרו על קור רוח למרות הפרעות המדריכים לתפקודכם

אם אתם מעוניינים להתקבל לסיירת מטכ"ל או ליחידות מובחרות אחרות, תגובותיכם יימדדו תחת לחץ. המדריכים ינסה לייצר איתכם שיח תוך כדי פעולות מסוימות, בכדי לראות כיצד אתם מגיבים. שמרו על קור רוח והגיבו לעניין, אך אל תזניחו את הביצועים באותו מסלול.

11. אל תעשו הצגות

תהו מי שאתם, תהיו ממוקדים וחדורי מטרה. המדריכים מנוסים באיתור מתמודדים שעושים הצגות. אל תנסו להיות גיבורי יום הסיירות. אם ייעודכם להוביל, זה יתגלה לבד.

12. שמרו על צניעות ואל תשמיצו אחרים

כשתתבקשו למלא את הסוציומטרי, תוכלו לכתוב את דעתכם הכנה על מתמודדים אחרים. עד אז, אתם לא אמורים לספר מה דעתכם על ההוא ועל ההיא. שמרו על צניעות, דעתכם היא שלכם.

13. הימנעו מעימותים

יום הסיירות הוא יום מרגש, מה שמוביל אנשים מסוימים להיכנס לכל מיני קונפליקטים (שנוצרים בעקבות התרגשות יתרה). במילה אחת: לא! לא משנה מה, אל תיכנסו לכל מיני ריבים או ויכוחים – זה רק יפגע בסיכוייכם להתקבל לסיירות.

14. רוח התנדבות תתקבל בברכה

אל תקפצו בכל רגע בכדי להתנדב, אבל כן מומלץ לעשות זאת כשמרגישים שיש לכם מה לתרום. בכל מקרה, התנדבות זה תמיד מעולה.

15. דעו מי אתם

אחד הטיפים החשובים, הוא פשוט להיות סגור על עצמך. אתם הולכים להישאל בנוגע ליחידות בהן אתם רוצים לשרת, בין אם מדובר בסיירת מטכ"ל, יחידת שלדג של חיל האוויר (הקומנדו של החיל), חובלים או כל יחידה אחרת. דעו את תשובותיכם מראש, מדוע אתם מעוניינים לשרת ביחידות האלו, במה תרומתכם תתבטא וכדומה.

שיהיה המון בהצלחה!


עשוי לעניין אותך גם:

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים