עבירה פלילית בזמן שירות צבאי – מה עושים?

חייל אזוק בצבא

בכל מדינה בה מכבדים את זכויותיו של האזרח הפשוט, אוכפים את חוקי המדינה באמצעות מערכת המשפט. הדין הפלילי מתייחס למקרים בהם אזרח נחשד או מואשם בעבירה על חוקי המדינה. כלומר, בניגוד למקרים אחרים בהם עלינו להגיע להסכם עם שני צדדים למשל בהליך גירושין. כאן מדובר על אירוע מורכב יותר. סיטואציה בה אנחנו צריכים להגן על מי שמערכת המשפט רואה בו מי שעבר על החוק. בקרב חיילים המצב מורכב עוד יותר. למעשה, על פי החוק, הזכויות המגיעות לכל אזרח לא חלות על חייל צה"ל בשירות סדיר ולהיפך. בדיוק בגלל זה למשל, חיילי צה"ל נחקרים ונשפטים במערכת משפט צבאית, שכן עליהם חלים חוקים אחרים מאלו החלים על כל אזרח פשוט. מה עושים כאשר שני העולמות הללו נפגשים? על כך נדבר במאמר הבא.

איך החוק רואה את החיילים המשרתים בצבא?

דיברנו על כך בקצרה, אבל כעת נרחיב. חיילים למעשה כפופים למסגרת חוקים נוקשה יותר מזו החלה על כל אזרח. כלומר, אם אותו חייל עבר על חוק צבאי הוא לא בהיכרח עבר גם על חוקי המדינה ולכן, לא למהלך הזה לא תהיה משמעות בחיים לאחר הצבא. לצורך ההמחשה, לבני זוג מותר לחבק זה את זו במרחב הציבורי בעודם אזרחים. כל עוד המגע נעשה בהסכמה, אין בכך כמובן כל עבירה על החוק. לעומת זאת, על פי חוקי הצבא מגע כזה הוא אסור. לכן, אם השניים עברו על חוקי הצבא הם ישפטו בבית דין צבאי. המפקד שלהם יכול לתת להם עונש כזה או אחר, אבל בשורה התחתונה, לאחר שירצו את עונשם על פי חוקי הצבא, הרי שהם יכולים לחזור לחייהם כאילו לא קרה שום דבר.

לעומת זאת, עבירה של חייל צה"ל על הדין הפלילי, תישפט באותם כלים כאילו היה אזרח. אילו עבירות מופיעות תחת עבירה על הדין הפלילי? מיד נפרט על כך.

באילו מקרים חיילי צה"ל עלולים לעבור על החוק הפלילי?

כאמור, אנחנו מדברים על עבירות אותן היה יכול כל אזרח 'רגיל' לבצע ללא מדים אבל בנסיבות הנוכחיות הוא ביצע אותן כאשר הוא לובש מדים. העבירות הנפוצות הן: גניבה, שימוש באלימות וגרימת חבלה לאדם אחר שלא במסגרת פעילות צבאית. אלימות מינית, שימוש בסמים לא חוקיים ועבירות תנועה. כדאי לדעת כי לעיתים, אם מדובר על עבירה ראשונה, יכול הצבא לתת 'רישום פלילי מופחת'. כמובן ההחלטה הזו תלויה באופיה של העבירה. אבל לצורך ההמחשה, אם חייל השתמש בסמים לא חוקיים במהלך השירות, יכול בית המשפט הצבאי להחליט כי החייל יקבל רישום פלילי מופחת. כלומר, לאותו רישום לא תהיה השלכה על חייו העתידיים. אבל החלטות מהסוג הזה לא רלוונטיות לכל המקרים וכל מקרה, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע המכיר את מערכת המשפט והמערכת הצבאית כדי להבין היכן אתם עומדים בהתייחס למקרה שלכם.

מהו תפקידו של עורך הדין?

לכל חייל מגיעה הזכות לייעוץ משפטי הניתן על ידי עורך דין פלילי. הליך משפטי בדין הפלילי הוא הליך מורכב ומסובך. הוא יכול לקחת זמן ובמקרים מורכבים הנאשם יכול למצוא את עצמו מתמודד עם אתגרים לא קטנים. מגיע לכם שיהיה שם מי שמכיר את המערכות האמורות. מי שמכיר את הדין הפלילי ומי שיודע איך להילחם על האינטרסים שלכם. עורך דין פלילי ישמור על זכויותיכם. אם אתם מתמודדים כעת עם סיטואציה אשר אין לכם כלים להתמודד איתה, זה הזמן ליצור קשר ולקבל מענה.

*** תמונה: Canva Pro

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים