מיונים למודיעין – כך תגיעו מוכנים למיון כלל חמ"ן [מדריך מלא]

יום מבחנים ראשוניים לכלל חמ"ן

√ הכנה מושלמת לכל גיבוש בצה"ל
מחירים משתלמים לקורסי הכנה מקיפים לצה"ל
√ צוות מאמנים ותיק, יוצא יחידות מובחרות בצה"ל
√ יחס אישי וליווי צמוד לכל מתאמן
√ תכנית תזונתית לכל מתאמן

√ לייעוץ חינם וקבלת הצעת מחיר חייגו:
052-726-0157

או השאירו פרטים בטופס:

חיל המודיעין (חמ"ן) מציע לצעירים וצעירות מגוון רחב של תפקידים מרתקים ומשמעותיים. זאת ועוד, שירות בחיל זה מספק במקרים נקודת פתיחה טובה מאוד גם לקריירה אזרחית, וזאת מעבר לתרומה המשמעותית לצה"ל ולמדינה. הדרך לשירות בעל היתרונות הרבים כוללת מיונים לחיל המודיעין, כאשר בעמוד זה תוכלו למצוא מידע מפורט אודות מיון כלל חמ"ן ובנוסף המלצות שיעזרו לכם להגיע אליו מוכנים בצורה הטובה ביותר.

איך מקבלים זימון למודיעין?

הצעד הראשון בדרך לשירות מאתגר ומתגמל מאוד בחיל המודיעין של צה"ל הוא קבלת זימון למיונים למודיעין. שימו לב – גם השלב הזה מחייב מאמץ ובעיקר הבנה של הדרכים שבהן ניתן להגיע למיון חמ"ן כללי. קחו בחשבון שחלק מהפעולות מחייבות היערכות ממושכת, ולכן כדאי להתחיל בתהליך מוקדם ככל האפשר.

בכל מקרה, הצעדים המומלצים למי שרוצה לשרת בחיל המודיעין הם:

 • לימודים – למי שלומד מתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב, אלקטרוניקה, ערבית ו/או אנגלית ברמה של 5 יחידות יש סיכוי טוב יותר להגיע למיונים לחיל המודיעין. ככל שלומדים יותר מקצועות בהיקף מוגבר, כך גדל הסיכוי לקבל את הזימון הנחשק.
 • הצלחה במבדקים של הצו הראשון – דרישות המינימום של חמ"ן הן קב"א 53 ודפ"ר 70. בחלק מהמסלולים הרף גבוה אפילו יותר.
 • מצוינות / התנדבות – חיל המודיעין מחפש אנשים שמוכנים להשקיע הרבה מאוד זמן ואנרגיות, ובהתאם פעולות נוספות שפותחות את השער אל מיונים למודיעין הן התנדבות בקהילה והשתתפות בפרויקטים שקשורים למדעים, שפות או אלקטרוניקה. 
 • לבקש – אחרי שעברתם צו ראשון וקיבלתם את הציונים, אל תהססו לבקש זימון למודיעין. את הבקשה יש להפנות למיטב, היחידה שאחראית על כלל הליכי המיון והשיבוץ של המלש"בים – בשיחת טלפון (המספר הוא 1111, ושעות הפעילות של המוקד הן בימי חול החל מ-7:30 ועד 17:00), או במייל (meitav@idf.gov.il). מומלץ להדגיש את המוטיבציה הגבוהה שלכם לשרת בחיל וגם את הסיבות שלדעתכם הופכות אתכם למתאימים לתפקידים השונים שהוא מציע. אם אתם חוששים להיתפס כנודניקים – אל תחששו. כמו כן, אל תהססו להתגאות בהישגים שונים – זו הדרך להרשים את מי שיקבע אם תקבלו הזדמנות לעבור מיון כלל חמ"ן. למעשה, גם אם קיבלתם תשובה שלילית, אל תרימו ידיים, אלא נסו פעם נוספת, עם התייחסות ספציפית לסיבות שבגללן נדחתה הבקשה המקורית.

שימו לב: מי שמתחיל בתהליך המיון לתפקידים השונים שמציע חמ"ן לא יכול להשתתף בהליכי מיון אחרים – פרט לסיירות השונות, גל"צ, עתודה, תיאטרון צה"ל ולהקה צבאית.

יום מבחנים ראשוניים לכלל חמ"ן
(תמונה: Sergey Kohl  / 123 rf stock photo)

מה כולל יום מיונים לכלל חמ"ן?

יום מיונים למודיעין אורך כ-8 שעות ומתקיים בתל אביב. החלק הראשון של היום מוקדש להרצאה שכוללת הסברים מפורטים על המסלולים השונים שפתוחים בפני מי שיעבור את מבחני כלל חמ"ן (פירוט בהמשך העמוד).

החלק השני כולל 3 פרקים:

א. מבחנים פסיכוטכניים – בין השאר כולל מיון כלל חמ"ן מבחנים בתחום האנלוגיות המילוליות, הלוגיקה המילולית, הבנת הנקרא, זריזות, אלגוריתם והוראות.

ב. מבדקי אישיות – בפרק זה תתבקשו לפרט מהו הידע הקיים אצלכם (על בסיס הלימודים וגם השתתפות בתוכניות העשרה), לספק העדפות לגבי התפקידים הרצויים מבחינתכם וגם למלא את שאלון 300.

ג. מבחנים ספציפיים – מיון חמ"ן כללי כולל גם מבחנים ספציפיים לכל מועמד. ההחלטה איזה מבחנים תעברו מתקבלת לאחר שקלול הנתונים שהתקבלו משני הפרקים הראשונים. בין האפשרויות: מבחן ידע באקטואליה ופוליטיקה, מבחן מעמיק במתמטיקה, מבחן שפה (שבו תקבלו שעתיים ללמוד שפה מומצאת עם אותיות, אוצר מילים, כללי דקדוק ועוד, ואז לענות על שאלות שונות), ועוד.

האם כדאי לעבור הכנה למיונים למודיעין?

כפי שפורט בפסקה הקודמת, יש במסגרת יום כלל חמ"ן מבחנים מגוונים ובהחלט לא פשוטים. עוד כדאי לקחת בחשבון את התחרות הקשה מאוד על כל תפקיד בחיל האטרקטיבי – כשביחד אתכם מגיעים ליום המיונים למודיעין מלשב"ים נוספים עם נתונים גבוהים מאוד.

המסקנה המתבקשת היא שקורס הכנה למיונים למודיעין יכול לשפר במידה ניכרת את הסיכוי לעבור את השלב הראשון. מעבר להזדמנות לתרגל את הסוגים השונים של השאלות שבהן תיתקלו במהלך מיונים לכלל חמ"ן, הכנה נכונה משפרת גם את הביטחון העצמי, שבמקרים רבים יכול להוות את ההבדל בין הציונים הדרושים לבין קבלת תשובה שלילית.

הדרך המקובלת ביותר להיערך למיון היא בעזרת ערכה ייעודית שכוללת דוגמאות רבות ומגוונות של המבחנים הפסיכוטכניים. חלק מהערכות כוללות גם הכנה למבחן 300. מרכיב נוסף בהכנה הוא מנטלי: מומלץ בחום להקפיד על שנת לילה ארוכה וטובה לפני יום המיונים, להגיע נינוחים, לא לשכוח להביא קצת אוכל, לצאת להפסקה קצרה בין מבחן למבחן, ועוד טיפ חשוב הוא לזכור שגם אם בחלק מהמבחנים אתם מרגישים שלא הצלחתם, בכל זאת חשוב מאוד להמשיך כרגיל – גם כי אתם לא יכולים לדעת בוודאות מה הציון שלכם באותם מבחנים, וגם כי לפעמים הצלחה משמעותית במבחן אחד תסדר לכם שירות בחיל המודיעין, במסלול שאליו אתם מתאימים במיוחד.

מיונים למודיעין
(תמונה: Evgeniy Shkolenko / 123rf stock photo)

מתי מקבלים תשובה ומהו השלב הבא של מיונים למודיעין?

מספר שבועות לאחר יום מבחנים ראשוניים לכלל מודיעין, תקבלו מסרון שבו חמ"ן מודיע לכם אם עברתם או לא. במקרים מסוימים תצטרכו להתאזר בסבלנות גם חודשיים ואפילו שלושה. מי שצלח את השלב הראשון יוזמן לשלב הבא של מיונים לחיל המודיעין – ראיון עם אחד המפקדים ביחידה שהוא מיועד אליה ו/או עם פסיכולוג. הראיונות נועדו לאפשר לאנשי המקצוע להכיר אתכם טוב יותר ובעיקר לדעת עד כמה טובה קבלת ההחלטות שלכם.

בהתאם, ההמלצה החשובה ביותר לגבי שלב זה היא לא להסתבך עם חשיבת יתר, אלא לענות במהירות את התשובות האינטואיטיביות שעולות לכם בראש. דוגמאות לשאלות הן:

 • "איזה אירוע משמעותי בחייך גרם לך להשתנות?"
 • –          "מה יקרה אם השירות יהיה פחות מעניין מכפי שחשבת?"
 • –          "איך נראה ריב עם אדם קרוב אליך ואיך הצלחת להתמודד עם הסיטואציה?"

עוד טיפ הוא לשדר נחישות (אבל לא אובססיביות!), ביטחון עצמי (אבל לא זחיחות!) ורוגע (אבל לא אדישות!). אם אתם משוכנעים שחיל המודיעין הוא המקום המתאים לכם, ושאתם מתאימים לשירות בחיל זה, התכונות הנ"ל יבואו לידי ביטוי באופן טבעי.

המסלולים המוצעים למי שעובר מיוני מודיעין

המסלולים העיקריים שפתוחים בפני מי שעובר יום מבחנים ראשוניים לכלל חמ"ן בהצלחה וכך גם את הראיון הנ"ל, ובנוסף עובר תחקיר בטחוני, הם:

 • אופק – מסלול שכולל קד"צ ללימודי פרסית או ערבית, כשבמהלך השירות עצמו תעסקו בהאזנה למידע מודיעיני בשפות אלה, תרגומו ועיבודו.
 • מודיעין שפות לועזיות – האזנה, תרגום ועיבוד מידע מודיעיני בשפות זרות (שכמובן אינן ערבית או פרסית).
 • ביטחון מידע – מסלול נוסף ששייך לאשכול איסוף מודיעין.
 • גוונים – מסלול שמיועד למי שלומד במגמת כימיה.
 • מודא"ל (מודיעין אלקטרוני) – מסלול השייך לאשכול הטכנולוגי.

חשוב להדגיש כי חמ"ן מציע גם תפקידים שעבורם ישנם הליכי מיון נפרדים. ביניהם: חבצלות, גאמ"א (לוחמת סייבר), קצונה ייעודית במודיעין שדה, תפקידים ביחידה 8200 שכבר הפכה לשם נרדף למצוינות ולמסלול המראה לקריירה מתגמלת מאוד, שחקים ו-504 (תנאי הקבלה ליחידה 504 למשל הם מעבר יום סיירות ועוד שני מיונים מקצועיים).

בהצלחה!

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים