מה עושים במידה ויש דלקות במפרקים לאחר הגיבוש הצבאי

דוגמא לדלקת במפרק הברך

הגיבוש הצבאי הוא המקום עבורו אתם עוברים מסע ארוך של אימונים מפרכים, בניסיון להגיע ליחידה אליה אתם מכוונים בצבא. אי אפשר להפריז בחשיבות של הרגע הזה ואי אפשר להוריד מהאתגרים הרבים אותם יש לעבור, כדי להצליח להגיע אל היעד בשלום. אבל, זה קורה, לעיתים בעקבות מאמץ משמעותי, הגוף עלול לאותת לנו כי משהו לא כשורה, באמצעות כאבים לא מוכרים במפרקים השונים. אלו יכולים להיות מפרקי הידיים, הברכיים או מפרק הירך. במאמר הבא ננסה לעשות קצת סדר. נסביר מה הגורמים להתפתחות של כאבים, האם יש משמעות ארוכת טווח לדלקת מפרקים וניתן מספר עצות כמו מתי הגיע הזמן לפנות לעזרה מקצועית. מתחילים עכשיו.

כמה מילים על האנטומיה של גוף האדם

בסך הכל, גוף האדם בנוי כדי לאפשר לנו, בני האדם, להצליח להתנהל בחופשיות. הבסיס הוא כמובן השלד, הבנוי מעצמות. כדי לאפשר תנועה, בין עצמות שונות יש מערכת שלמה של שירים, גידים וכלי דם, אשר תפקידם הוא אחד, לאפשר לנו להניע את המפרק בחופשיות ולבצע פעולות שונות. אם ניקח את הברך בתור דוגמא, הרי שעל מנת שזו תצליח לעשות את העבודה, להתקפל ולהתיישר לפי הצורך, אנחנו צריכים שריר שיאפשר לברך לבצע את הפעולה, אנחנו צריכים את הסחוס, הוא רקמה צפופה, אשר יצרת כמו מחיצה בין שתי העצמות, עצם מפרק הירך והשוק, על מנת שלא תהיה נקודת חיכוך בין השתיים, מה שיכול ליצור שחיקה ודלקת משמעותית. אפשר מכאן להבין כי כל מפרק הוא מערכת מורכבת של איברים, אשר תפקידם הוא לפעול ביחד כל העת.

המפרק משמש גם בתור בולם זעזועים אפקטיבי. למשל, כאשר נושאים משקל כבד על הגב, מי שנושאים חלק משמעותי מהעול, אלו הבירכיים, אשר לוקחות משהו מהמעמסה כדי לאפשר מרווח תנועה בכפות הרגליים. המפרק משמש אותנו גם בעת קפיצה וריצה. כאמור, כאב עלול לאותת על כך שיש מחלה או דלקת באחד מהאבירים החיוניים הללו.

על סוגים שונים של דלקות

כל רופא מפרקים יעיד כי ישנן שתי סיבות להתפרצות של דלקת:

  1. דלקת הנובעת ממחלה אוטואימונית: ישנם מקרים בהם הגוף כמו 'מתקיף את עצמו' ופורצת מחלה בלי התרעה מראש. רופא מפרקים ידע לאבחן מקרים מהסוג הזה ולקבל את ההחלטות המתאימות לטיפול בכאב.
  2. דלקת הנובעת כתוצאה ממאמץ יתר: אם אנחנו מדברים על דלקות הפורצות בעקבות הגיבוש הצבאי, הרי שבדרך כלל אנחנו מדברים על מקרים מאין אלו. רופא מפרקים, גם במקרה הזה, ידע לאבחן את המקרה ולהבין איזה טיפול יהיה רלוונטי למטופל בסיטואציה הזו.

האם דלקת במפרקים מעידה על קץ החלום הצבאי?

התשובה היא מורכבת. רופא מפרקים, הוא מי שרשאי לאבחן דלקת מפרקים, אנחנו צריכים לקחת בחשבון כי נקבל תשובה בנוגע להשלכות העתידיות של הדלקת, רק לאחר התייעצות עם הרופא. מה שבכל זאת אפשר להגיד, משום שאנחנו מדברים על דלקות בקרב קהל צעיר ובריא בדרך כלל, הרי שטיפול מתאים, הניתן על ידי אורתופד, יכול להוביל להחלמה מלאה בתוך פרק זמן קצר יחסית.

מה כולל הטיפול הרפואי

רופא מפרקים יטפל בכאב באופן ספציפי. בד"כ יתחיל בניסיון לאיזון תרופתי ובהמשך, במקרים מורכבים יותר, ידרש המטופל לעבור תהליך של פיזיותרפיה ושיקום. ד"ר רמי כרדוש הוא סגן מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים שמיר. להתייעצות ראשונית וקבלת מידע, אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום. אין סיבה להתמודד עם הכאבים לבד, עכשיו זה הזמן לקבל מענה.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים