לוחמי עוקץ: יחידת עוקץ וכלבי יחידת עוקץ

כלבי עוקץ

יחידת הכלבנים בצה״ל, אשר נקראת יחידת עוקץ, מהווה חלק מיוחד ומשמעותי בלוחמה בטרור ושמירה על ביטחון שוטף מכל הבחינות ברחבי הארץ. היחידה מוגדרת כמטכ"לית, והכלבנים יחד עם כלבי יחידת העוקץ לוקחים חלק נכבד בפעילויות ומבצעים מסווגים. יחידת לוחמי עוקץ וכלבי יחידת עוקץ השתתפו במאות מבצעים, מעצרים, לכידות מבוקשים ועוד.

היעילות הגדולה ביותר ביחידת עוקץ הינה אופן ההתנהלות ויחסי הגומלין שביחידה. האחראיים ביחידה דוגלים באימוץ כלבים אשר יתאימו מנטלית וביולוגית לתפקידם ביחידת העוקץ. הם מגדלים ומטפחים אותם ללא דופי, כאשר כלבי יחידת העוקץ גדלים מלאים באהבה והוקרה, ולומדים להעריך גם את בעליהם לוחמי העוקץ.

בגלל שמדובר בטיפוח וגידול של בעלי חיים כחיות מחמד בסופו של דבר, הקשרים בין לוחמי העוקץ לכלביהם מתהדקים ומתחזקים עד שהם הופכים להיות בלתי נפרדים באהבתם ללא תנאי.
אך עם זאת, הם גדלים בתנאים של לוחמים בצה״ל, לצד כל ההשלכות האפשרויות באילוף כלבים כלוחמים מה שעשוי להיות קשוח לעיתים, אך עקב המסירות של שני הצדדים, המחוייבות שיש לכלבים למילוי תפקידם ביחידת עוקץ של צה״ל היא בלתי ניתנת להחלפה ומרשימה להפליא.

פעילות כלבי יחידת עוקץ נועדה בעיקר בכדי למנוע מחיילי היחידה להיפגע. לפני כניסה למבנה עוין, נשלח לשם כלב לביצוע סריקת השטח. במידה ונמצא במבנה כוח עוין וחשוד, הכלב ימצא אותו, יתריע על מקום הימצאותו המדויק ויתקוף אותו. בדרך כלל הכלבים ולוחמי עוקץ הולכים בראש הכוח ומובילים אותו יחד עם מפקד היחידה או מפקד המבצע.

הכלבים ולוחמי עוקץ מתחלקים יחד לחמש קבוצות:

  • גישוש ומרדף – כלבים אלו יודעים לעלות על עקבותיו של מי שחודר או נמלט בשטחים אסורים.
  • תקיפה – כלבים תומכי לחימה פנים אל פנים ועזר לחימה נגד טרור.
  • חילוץ והצלה – כלבים המאומנים למצוא סימני חיים באתרים שעברו מלחמה ואסון.
  • אמל"ח – כלבים שמאומנים במציאת אמצעי לחימה שחבויים בשטחי האויב.
  • חנ"מ – כלבים שמאומנים במציאת חומרים מסוכנים כמו חומרי נפץ.

תהליך המיון ליחידת לוחמי עוקץ

בתחילת תהליך המיון, החיילים עוברים יום גדנ"ע של היחידה, כשלאחריו יזומנו החיילים המועמדים לשירת ביטחון לגיבוש ראשוני ומיוחד ליחידת עוקץ. הגיבוש כולל בעיקר בחינות מצב הכושר האישי, ריאיון אישי ואחר כך גם מבחן מעשי עם כלב. הטובים ביותר יהיו המובחרים להתקבל ליחידת עוקץ ויתגייסו אליה ישירות.

לצורך הכנה ומעבר בהצלחה של הליך המיון המורכב, כדאי להיות בכושר מיטבי ומירבי, בטח כשמדובר במיון ליחידה קרבית בצה״ל. נושא הכושר משמעותי מאוד ולכן חשוב להקדיש לו לא רק זמן ומאמץ, אלא גם מחשבה, ואף להיעזר לצורך כך במומחים אשר יוכלו לעזור לך להכנס לכושר מירבי לפני המיון ליחידת לוחמי עוקץ, מומחים כמו Xtrain לדוגמא. הם מתמחים בהבאת המתאמן לשיא שלו בעזרת שיטות כמו סימולציות המדמות סיירת לדוגמא, מה שמעניק לך יתרון בזמן אמת.
כמו כן אקסטריין מפעילים קבוצות אימון ומעניקות ליווי אישי למתאמנים הנעזרים בהם, כך שלא תרגיש לבד לפני ובזמן תהליך המיונים הקריטיים ליחידת לוחמי עוקץ.

הנתונים הנדרשים ללוחמי עוקץ

ללוחמי עוקץ נדרש למבחני המיון לצה״ל פרופיל 82 ומעלה, קב"א 54 ומעלה ואינטליגנציה רגשית גבוהה מאוד, בייחוד כשמדובר בתנאי סף של יכולת לטפל בכלב, כאשר זה לא פחות מאשר לטפל בבן אדם ואף קריטי להבין זאת ואת סדר גודל האחריות בכניסה לתפקיד.
בשביל להתקבל ככלבי יחידת עוקץ, על ההולכים על ארבע להיות בהכרח מהגזעים רועה גרמני, רועה בלגי או רועה הולנדי.
כלבי יחידת עוקץ משרתים ביחידה יחד עם לוחמי עוקץ במשך כשמונה שנים, שלאחריהן הם פורשים ובדרך כלל אף מאומצים על ידי מי שהיה הלוחם האחרון להנהיגם ביחידה.
כשבעבר, כלבי יחידת עוקץ עסקו רק במשימות ייעודיות כגון חיפוש, הצלה ולוחמה בטרור, וכיום עקב הקשר המיוחד שנוצר עם הכלבים, חשיבות אימוץ הכלבים עולה ומקבלת ייחוס מיוחד לנושא.

למידע נוסף על גיבוש עוקץ >>

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים