התמודדות עם פוסט טראומה בצבא

התמודדות עם פוסט טראומה

לפני שנתחיל חשוב לנו לציין כי כל האמור כאן נועד לתת לכם חומר רקע למחשבה ועיון. אנחנו לא יכולים לערוך אבחנה מבדלת מבעד למסך ואנחנו מפצירים בכם, במידה ואתם חוששים כי נותרתם עם פוסט טראומה מהשירות הצבאי או מכל אירוע אחר, חשוב לפנות לקבלת עזרה מקצועית בהקדם האפשרי. יש היום מגוון דרכים לטפל בקשיים מהסוג הזה ואתם ממש לא צריכים להתמודד עם זה לבד. יש מי שנמצא כאן כדי להושיט לכם יד לאורך כל הדרך וצוות xtrain אסף לכם מידע ועצות בנושא החשוב הזה.

מהי הפרעה פוסט טראומטית?

פוסט טראומה, או בשפה המקצועית: PTSD, היא תופעה בה אדם, גבר או אישה, חווים שוב ושוב אירוע מהעבר באופן המשליך על חייהם ופוגע באיכות החיים לאורך זמן. הפרעה פוסט טראומטית משוייכת למקרים בהם אדם מסוים חש תחושה של חוסר אונים בתוך סיטואציה מסוימת, משום שהאירוע היה כל כך קשה עבורו, הוא יחווה סימפטומים שונים שוב ושוב, כזיכרון מאותו אירוע.

בדרך כלל הסימנים לפוסט טראומה יהיו זכרונות חוזרים מהאירוע, גם כאשר מנסים 'שלא לחשוב עליהם'. קשיי הירדמות והפרעות שינה הנובעים מפחד מסיוטים או בשל חלימה של אותם סיוטים שוב ושוב. אנחנו יודעים כי יש גם 'זיכרון חושי'. למשל, אם חייל חווה אירוע טראומתי במהלך שירותו הצבאי ובמהלך הקרב היו יריות, לעיתים אפילו טריקה של דלת תעורר מחדש את הטראומה.

בין התסימנים יופיעו קשיים נוספים

הנפש היא מורכבת ואנחנו עדיין לא יודעים להגיד בדיוק איך מנגנוני ההגנה שלנו פועלים. יש מי שכחלק מהניסיון של הנפש שלהם להתמודד עם הטראומה ינסו כל הזמן לחזור ולשחזר את האירוע, כמו מתוך ניסיון לקבל מחדש שליטה בסיטואציה בה לא הייתה להם שליטה. במקרים אחרים, אנחנו נראה ירידה בערך העצמי, דכאון, חרדה קשה וניסיונות חוזרים להדחיק את האירועים וכמו 'להתעלם מהם', גם אם יש ירידה בתפקוד היום, יומי.

כמה מילים על CBT ולמה הוא רלוונטי במקרה הזה

יש דרכים שונות להתמודד עם פוסט טראומה. אנחנו רוצים לומר בזהירות כי בניגוד למחלות אחרות, אנחנו לא יכולים פשוט 'להניח גבס על הלב' ולהשלים את הטיפול בכך. בדרך כלל, מי שחוו חוויה פוסט טראומטית, צריכים להכין את עצמם לתקופה ארוכה של שיקום רגשי ונפשי. אמנם, יש רגעים בהם נדמה כאילו לעולם המצב לא ישתפר, אבל בזכות המחקר וכלים מתקדמים אשר פותחו בידי מטפלים שונים, אנחנו יודעים כי בהחלט יש מה לעשות.

CBT היא שיטת טיפול הנחשבת חדשה יחסית במחקר. בניגוד לפסיכולוגיה האנליטית, אשר ניסתה להסביר את ההתנהגות של בני האדם כתוצאה מחוויות שעיצבו אותנו מילדות, השיטה החדשה מתייחסת למה שקורה לנו בתוך המוח. מה זאת אומרת? ההנחה היא כי אנחנו פועלים בצורה מסוימת בעקבות התניות. לצורך ההמחשה: אם חייל חווה אירוע קשה במהלך השירות הצבאי בסמוך למאפייה, הריח מכל מאפייה עלול להזכיר לו את האירועים הקשים. כלומר, נוצר קשר במוח בין ריח של מאפים טריים ובין אירוע בו הוא היה חסר אונים. במהלך טיפול CBT אנחנו מנסים ליצור התניות חדשות, מתוך הניסיון לעזור למטופל להגיע לאיזון.

כמה זמן אורך הטיפול?

אמנם, טיפול בשיטת CBT נחשב יעיל יחסית וכזה שמשך הזמן שלו קצר מטיפול פסיכולוגי 'רגיל'. אבל, באותה הנשימה, אנחנו רוצים להזכיר כי מדובר על תהליך. כלומר, אנחנו לא יכולים לצפות מהנפש להתמודד עם אירוע מורכב וקשה בתוך כמה מפגשים עם מטפל מקצועי. בשביל לאפשר לטיפול להצליח, אנחנו צריכים לקיים סדרה של מפגשים, במקום קבוע, כאשר במהלך הטיפול המטופל יראה איך אט, אט, הוא מרגיש טוב יותר.

כאמור, אם אתם רואים ירידה באיכות החיים שלכם או של מי מהקרובים אליכם בעקבות פוסט טראומה, צוות xtrain מאיץ בכם לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי. אל תישארו עם זה לבד.

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים