בוחן מסלול – אילו מתקנים הוא כולל ואיך עוברים אותו בהצלחה?

איך עוברים בוחן מסלול

בוחן מסלול הוא מרכיב הכרחי בהכשרות שונות בצה"ל, ובפרט חובה לעבור אותו במסגרת טירונות רובאי 07 ובמסגרת קורס מ"כים. טירון שלא מצליח לקבל בבוחן מסלול ציון עובר לא יוכל לעלות לגדוד או להתחיל לשרת ביחידה שאליה הוא מיועד, ובעצם לא יהפוך ללוחם.

חשוב להדגיש שהמתגייסים מגיעים לאתגר הלא פשוט אבל בהחלט אפשרי הזה עמוק בתוך הטירונות, אחרי שהם עובדים על הכושר הגופני שלהם במשך חודשים בעזרת המדא"גים והמדא"גיות, וכמובן גם המפקדים, אבל גם ככה כדאי להשקיע באימוני כושר קרבי עוד לפני הצבא – כדי ליהנות מנקודת פתיחה אופטימלית.

ממה מורכב בוחן מסלול?

בוחן מסלול מורכב מ-3 חלקים:

 1. ריצה של 600 מטרים.
 2. מסלול מכשולים שכולל 14 מכשולים אשר פרוסים לאורך 500 מטר (פירוט לגבי המכשולים בהמשך העמוד).
 3. ריצה של 400 מטרים נוספים.

מאחר שמטרתו של הבוחן היא לדמות תנאי לחימה, החיילים שמבצעים אותו לובשים מדי ב', נועלים נעלי חי"ר וחובשים קסדה במהלכו. כמובן שהם גם נושאים נשק עליהם, בתוספת אפוד עם 5 מחסניות מלאות ו-1.5 ליטר מים.

חובה לעבור את כל המכשולים. כשהלוחם מגיע לקו הסיום, הבוחנים עוצרים את הסטופר ומודדים כמה זמן לקח לו להשלים את המסלול. הציון נקבע בהתאם לתוצאה, כשבכל הכשרה יש רף אחר שקובע מי עובר ומי יצטרך להמשיך להתאמן, לשפר את הביצועים ואז לנסות שוב לצלוח את הבוחן בתוצאה הנדרשת.

הציונים בבוחן המסלול

כל מי שמשלים את המסלול על כל המכשולים שבו ב-8 דקות או פחות מקבל ציון 100. רק מעטים מגיעים לתוצאה כזו, שכן היא מחייבת כושר גופני משובח במיוחד וגם יכולת ריכוז מירבית בכל מכשול. השיא בבוחן מסלול עומד על כ-6 דקות (יש גרסאות שונות לגבי מי שמחזיק בתוצאה הטובה ביותר בכל הזמנים, ומהי התוצאה. אגב, לרמטכ"ל וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בוחן מסלול מצוין וככל הנראה במשך תקופה ארוכה הוא היה השיאן).

אחרי שחולפות 8 דקות ממועד ההזנקה, בכל 5 שניות יורדת נקודה מהציון. בהתאם לכך, מי שמגיע לקו הסיום ב-8:01-8:05 דקות יזכה לציון המעולה 99, סיום בזמן של 8:06-8:10 מוביל לציון 98 וכך הלאה עד ל-11 דקות (הציון על סיום בוחן מסלול ב-10:56-11:00 הוא 64). לאחר מכן החישוב משתנה, ולמשל מי שמגיע ב-12 דקות מקבל את הציון 54. הזמן המקסימלי לקבלת ניקוד הוא 19:30 דקות (ועליו מקבלים נקודה – מן הסתם ציון לא עובר).

באופן כללי, על-מנת לעבור בוחן מסלול הציון מינימלי יכול להשתנות בהתאם להכשרה שבה נמצא החייל.

איך עוברים בוחן מסלול

המכשולים השונים בהם תיתקלו במהלך בוחן מסלול

על-מנת לדמות לחימה באופן מדויק ככל האפשר, כולל בוחן מסלול מתקנים מגוונים מאד:

 1. קפיצה מעל קיר – שגובהו 180 ס"מ והרוחב שלו 20 ס"מ. מכשול שמצריך כוח מתפרץ, קואורדינציה וגם טכניקה נכונה.
 2. מקבילים – בגובה 160 ס"מ עם מרווח של 50 ס"מ ביניהם. אורך המכשול הוא 3 מ' וכדי לעבור אותו נדרשים שרירי ידיים חזקים וגם עבודת רגליים חכמה.
 3. ספסל דריכה – אחד המכשולים הפשוטים במסגרת בוחן מסלול. גובה הספסל הוא 60 ס"מ והרוחב – 20 ס"מ.
 4. גדר העכביש – צמיגים שהוצמדו זה לזה וצריך לדלג בתוכם. אלמנט שכדאי לעבור בזריזות כדי לא לאבד זמן יקר (כאמור, כדי לקבל בבוחן מסלול ציון עובר המהירות היא פקטור קריטי).
 5. חצר המתחים – סולם ברזל באורך 4 מ' ובגובה 2.5 מ'. המעבר הוא באמצעות היתלות על שלבים שהמרחק ביניהם הוא 40 ס"מ. מכשול זה מחייב כוח רב בידיים.
 6. קפיצת תעלה – ספסל שצמודה אליו תעלה קטנה. מכשול פשוט שמצריך בעיקר ריכוז כדי לא למעוד.
 7. קורות יד-רגל – קורה שנדרשת התגלגלות מעליה, תוך תיאום בין הידיים לרגליים.
 8. חבל טיפוס – לגובה של 3 מ'. מתקן שבוחן את הסיבולת וכמובן גם את שרירי הידיים.
 9. גדר גלישה – הליכת ברווז מתחת לגדר.
 10. גדמי דילוג – דילוג בין קורות עץ במרחק של 110 ס"מ זו מזו ובגובה של 60 ס"מ. מתקן שכדי לעבור אותו נדרש ריכוז רב.
 11. קורות שיווי משקל – קורה אלכסונית שמגיעה לגובה של 2 מ'. מעבר של המכשול הזה מחייב ריכוז מקסימלי.
 12. קפיצה לתוך חלון – גובה החלון כ-170 ס"מ ורוחבו מטר.
 13. פירמידה – קורות עץ במרחק של 50 ס"מ זו מזו ואשר מגיעות לגובה של 3 מ'. אחד המכשולים הטריקיים ביותר בבוחן מסלול.
 14. גדר זחילה – זחילה לאורך של כ-10 מ' מתחת לרשת בגובה של 35 ס"מ.

איך עוברים בוחן מסלול בהצלחה?

התשובה לשאלה איך עוברים בוחן מסלול היא לדאוג קודם כל לרמת כושר קרבי נאותה, כשההמלצה היא להתחיל להתאמן עוד לפני הגיוס, ובנוסף ללמוד היטב את המכשולים. בפרטף חשוב לזהות את המכשולים בהם אתם מתקשים ולתרגל את הטכניקה המדויקת שנדרשת כדי לצלוח אותם. מי שמקבל ציון לא עובר בבוחן מסלול בגלל שבזבז זמן יקר במכשול מסוים נדרש לעבור שוב את כל המסלול, וכל תהליך ההכשרה שלו עלול להתעכב – ולכן כדאי להגיע לבוחן המסלול מוכנים, אחרי שתרגלתם את המסלול כמה פעמים לפני כן וכשאתם יודעים מה נדרש כדי לעבור כל מכשול ומכשול בו.  

שאלות נפוצות ותשובות

מה ההבדל בין בוחן מסלול לבין בראור?

בוחן בראור נועד לבחון כושר גופני באופן כללי, ובהתאם עוברים אותו גם חיילים שאינם לוחמים. הבדל נוסף הוא שהבראור משמש גם להערכת ההתקדמות של החיילים, ולכן הוא מתקיים מספר פעמים במהלך אותו קורס או הכשרה – בהתחלה, באמצע ובסוף.

מהו השיא בבוחן מסלול?

שיא בוחן מסלול עומד כאמור על כ-6 דקות, אבל בכל מקרה בהחלט ייתכן שהוא השתנה בין מועד כתיבת התוכן (פברואר 2020) לבין נקודת הזמן שבה אתם קוראים אותו, ומן הסתם גם עשוי להישבר עוד בעתיד, שהרי שיאים נועדו להישבר.

האם יש הבדל בין בוחן מסלול של מג"ב לבוחן הרגיל?

לא. בוחן מסלול במג"ב זהה לזה שעוברים ביחידות הקרביות האחרות של צה"ל. ההבדל הוא רק בתוצאה המינימלית ההכרחית כדי לעבור את המבחן.

האם לוחמות מקבלות הקלות בבוחן המסלול?

כן. למשל את הקיר חיילות יכולות לעבור בעזרת ספסל נמוך. בכל מקרה, נדרשת רמה גבוהה של כושר קרבי לבנות שרוצות לצלוח את המסלול בזמן הדרוש ולהוכיח – למי שזקוק להוכחה כזו – שגם הן יכולות להתמודד עם אתגרים פיזיים מורכבים בהצלחה מרשימה.

למידע על גיבוש לוחמות לחצו כאן.

האם צריך לעבור בוחן מסלול בגיבושים?

לא. תהליך המיון ליחידות העילית של צה"ל מתבצע עוד לפני הגיוס. מי שמצליח להתקבל לגיבוש שייטת 13, גיבוש טייס, גיבוש מטכ"ל וכו' יעבור בוחן בר אור אבל לא יידרש לעבור בוחן מסלול במהלך הגיבוש.

באיזה זמן עבר אהוד ברק בוחן מסלול?

לפי גרסאות שונות, עבר הרמטכ"ל המפורסם אהוד ברק בוחן מסלול בתוצאת שיא, וגם החזיק בו במשך שנים רבות. לא ברור מהו הזמן המדויק והאם מדובר על 6 הדקות שהן השיא עד היום. אולי כדאי פשוט לשאול אותו – סביר להניח שהוא ישמח לדבר על כך…

להרשמה לקורס הכנה מקיף לגיבושים בצה"ל:

לא תשתף אח?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

עשוי לעניין אותך גם...

Call Now Button

איתרנו את המוצרים המומלצים לגיוס במחירים משתלמים