דרגות בצה"ל

המדריך המלא שיעשה לכם סדר בדרגות בצבא

דרגות בצבא נועדו לסמל את מעמדו של החייל בהיררכיה הצה”לית, הן מבחינת המערכת והן ביחס לחיילים אחרים. החלוקה העיקרית של דרגות בצה”ל היא ל-3 קבוצות:

  1. דרגות חוגרים
  2. דרגות נגדים
  3. דרגות קצונה

עלייה בדרגה מושגת בשתי דרכים –  על בסיס פז”מ (ראשי תיבות של הביטוי “פרק זמן מינימלי”, כשהכוונה היא לתקופה שחלפה מאז קבלת הדרגה הקודמת) או על בסיס הכשרה רלוונטית. דרגות קצינים מסגן אלוף ומעלה מחייבות גם אישור של גורמים בכירים.

עוד כדאי לדעת שישנן גם דרגות בצבא ישראל שהן לצורך ייצוגי, בהתאם לתפקיד בכיר שממלא אדם – למשל שופטים אזרחיים שבמסגרת שירות המילואים שלהם ממלאים תפקיד דומה בבית הדין הצבאי יקבלו דרגות קצונה בצה”ל למרות שלא עברו את כל מסלול ההכשרה. דובר צה”ל והחזן הצבאי הראשי מקבלים אף הם דרגות בצבא לאחר שהם מתמנים לתפקיד, גם אם הם מגיעים אליו מחוץ למערכת.

הבסיס של דרגות בצבא – החוגרים

דרגות חוגרים בצה"ל לפי הסדר

בבסיס ההיררכיה של דרגות בצה”ל נמצאים הטוראים. כל חייל הופך אוטומטית מיד עם הגיוס לטוראי, וזוהי גם היחידה מבין כל הדרגות בצבא שאינה מסומנת בשום צורה.

השלב הבא של דרגות בצה”ל הוא רב טוראי. דרגה זו מסומנת בשני פסים אלכסוניים על הזרוע, כשבחיל האוויר הרקע הוא כחול, בחיל הים הרקע הוא בגוון זהוב ובחילות היבשה – ירוק. חיילים המשרתים בעורף יקבלו דרגת רב”ט כ-10 חודשים ממועד הגיוס, תומכי לחימה יועלו לדרגה זו תוך 8 חודשים ואילו אצל הלוחמים מועד קבלת דרגת רב הטוראי הוא מיד בסיום האימון המתקדם, כשהם למעשה סיימו את הכשרתם כלוחמים.

קבלת דרגות בצה”ל מושפעת כאמור מגורמים שונים, וכך למשל הנדסאים (בוגרי כיתות י”ג-י”ד) הופכים לרב”טים תוך חודשיים מיום הגיוס, ואילו שוחרים של המכללה הטכנולוגית של חיל האוויר מקבלים את שני הפסים כבר ביום הגיוס.

דרגות בצה”ל מסמלות כמובן גם לתפקידים פיקודיים, ואצל החוגרים הדרגה הראשונה הרלוונטית מבחינה זו היא סמל (אם כי לעתים ניתן למצוא גם רב”טים שהם מפקדים). בכל מקרה, הסמל עונד על הזרוע 3 פסים עם רקע בהתאם לחיל שבו הוא משרת. לוחמים שמסיימים קורסים פיקודיים הופכים לסמלים לאחר כשנה, לוחמים אחרים אחרי 16 חודשים, תומכי לחימה אחרי שנה וחצי ושאר חיילי צה”ל זכאים לדרגת הסמל אחרי שהם משלימים 20 חודשים בצבא.

קבלת דרגות בצה”ל תלויה במקרים רבים בפז”ם – וכך גם במקרה של סמל ראשון, דרגה שניתנת למי שהשלים שנה כסמל. ההבדל מבחינת צורת הדרגה הוא תוספת של עלה זית על 3 הפסים. אגב, דרגות בצבא ישראל משתנות מעת לעת וכך למשל בעבר הייתה נהוגה דרגת טוראי ראשון שניתנה לחיילים מצטיינים בטירונות – אולם כיום היא כבר לא קיימת.

דרגות נגדים בצבא

דרגות של נגדים בצבא

קטגוריה נוספת של דרגות בצה”ל היא דרגות נגדים – אנשי צבא הקבע שאין להם דרגות קצונה. הנגדים מהווים סמכות מקצועית ונושאים את הדרגות שלהם על הכתף, בדומה לדרגות הקצינים בצה”ל.

הצורה של דרגות של נגדים מורכבת מ”סיטרואנים” (בגלל שצורת הקו דומה לסמל המכונית הפופולרית) וכוכבים. בסך הכל ישנן 5 דרגות נגדים:

  1. רב סמל – השלב הראשון של דרגות נגדים בצבא, לאנשי קבע ומילואים בלבד. הסימול הוא סיטרואן אחד, והדרגה ניתנת כשנתיים לאחר עלייה בדרגה לסמ”ר.
  2. רב סמל ראשון (רס”ר) – דרגה שאליה מגיעים רס”לים תוך עד 9 שנים. הסימול הוא 2 סיטרואנים.
  3. רב סמל מתקדם (רס”ם) – סיטרואן אחד וכוכב אחד. ניתן להגיע לדרגה זו תוך 7 שנים ממועד קבלת הרס”ר.
  4. רב סמל בכיר (רס”ב) – גם לצורך קבלת דרגה זו הפז”ם הוא 7 שנים. הסימול הוא 2 סיטרואנים וכוכב.
  5. רב נגד (רנ”ג) – דוגמה של קבלת דרגות בצהל על בסיס הערכה אישית. הסימול הוא 3 סיטרואנים וכוכב.

דרגות קצונה בצה"ל

דרגות קצונה בצבא

דרגות קצונה ניתנות לבוגרי קורס קצינים שעברו השלמה חילית ולקצינים מקצועיים (כולל בוגרי העתודה האקדמאית). דרגות קצינים בצה”ל הן בצבע ארד והרקע הוא אדום בחילות היבשה, כסף בחיל האוויר וזהב בחיל הים. דרגות קצינים זוטרים נקראות “ארונות”, ואילו הבכירים מעוטרים ב”פלאפלים”.

דרגות קצונה בצבא מתחילות בסגן משנה שזוכה לארון אחד. השלב הבא של דרגות בצה”ל של קצינים הוא סגן, והיא מוענקת לאחר שנה ומורכבת מ-2 ארונות. שירות של 3 שנים כסגן מקנה זכאות לדרגת סרן (3 ארונות). גם לצורך עלייה לקטגוריה הבאה של דרגות קצינים בצה”ל, רב סרן, נדרש פז”ם של 3 שנים כסרן וסמל הדרגה הוא פלאפל אחד.

קצין עם שני פלאפלים הוא סגן אלוף. כאמור ישנן דרגות בצה”ל שמחייבות אישור של גורמים בכירים – סגן אלוף זקוק לאישור של אלוף וכן של ראש אכ”א או של הרמטכ”ל. כדי להתמנות לאלוף משנה (3 פלאפלים) נדרש אישור של הרמטכ”ל ושל שר הביטחון, וכך גם כדי לקבל דרגת תת אלוף ואלוף (דרגות בצבא שיש בהן חרב, האחת בלי פלאפל והשנייה עם).

בראש סולם הדרגות בצה”ל נמצא כמובן הרמטכ”ל שהוא היחיד שדרגתו היא רב אלוף. מינוי זה מחייב אישור של ממשלת ישראל.

את רשימת הרמטכ”לים המלאה של צה”ל לאורך השנים תוכלו לראות כאן.

סיכום – דרגות בצה"ל לפי הסדר

דרגות חוגרים: טוראי, רב”ט, סמל, סמ”ר.

דרגות של נגדים: רס”ל, רס”ר, רס”מ, רס”ב, רנ”ג.

דרגות קצונה: סג”מ, סגן, סרן, רס”ן, סא”ל, אל”מ, תא”ל, אלוף, רב אלוף.

לא תשתף אח?

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter